Szczecinianin wygrał ,,Wpław przez Kiekrz''

St. Garczarczyk
Michał Szymański, dwukrotny zwycięzca imprezy, tym razem musiał zadowolić się drugim miejscem.
Paweł Sokołowski (MKP Szczecin) wygrał 34. Międzynarodowy Maraton Pływacki ,,Wpław przez Kiekrz''. Pierwsi zawodnicy zgłaszali się w Kiekrzu już o 7.00 rano.

Paweł Sokołowski (MKP Szczecin) wygrał 34. Międzynarodowy Maraton Pływacki ,,Wpław przez Kiekrz''.

Pierwsi zawodnicy zgłaszali się w Kiekrzu już o 7.00 rano. Na przystań gościnnego JKW przybyło ponad 100 odważnych, nie bojących się wodnego żywiołu, wspaniale wytrenowanych pływaków. Byli i startowali także biznesmeni, dziennikarze, zasłużeni działacze, niepełnosprawni, a nawet spora grupka żeglarskiej młodzieży.

Po uroczystym otwarciu przez wielką sympatyczkę sportu rekreacyjnego poseł Krystynę Łybacką wciągnięto flagę na maszt. Orkiestra zagrała hymn narodowy. Pełna gala, gdyż na trybunie, nadbrzeżu i okolicznych przystaniach zebrały się setki kibiców, a także wiele osób z pierwszych stron gazet.

Zwyciężca biegu głównego Paweł Sokołowski, 21-letni szczeciński olbrzym, osiągnął czas 1:41.31, wyprzedzając dwukrotnego triumfatora tej imprezy Michała Szymańskiego (Warta) 1:46.02. Trzecie miejsce zajął Paweł Szmyt (WOPR Team Swimming Poznań) 1:47.41, który dwie godziny wcześniej zwyciężył w wyścigu masters na 5 km, osiągając czas 50.06,7.

Sokołowski miał nawet lepszy czas od zwycięzcy mistrzostw świata na 10 km w Honolulu Hiszpana Davida Meca, ale trasa w Kiekrzu jest o pół kilometra krótsza. Nie zmienia to jednak faktu, że nasi maratończycy należą do czołówki światowej.

Niezwykle zacięty był masowy wyścig pływaków na 1500 metrów. Wygrał Michał Szapiel (Warta Poznań), wyprzedzając o 1 setną sekundy na otwartych wodach jeziora Przemysława Oziemskiego (AZS AWF Warszawa) i Tomasza Tomaszewskiego z Posnanii. Wśród kobiet triumfowała Michalina Świderska (Akwawit Leszno) przed Moniką Herzog (Warta Poznań) i Agnieszką Winiarską.

W wyścigu VIP-ów najlepsi okazali się synowie słynnego Tadeusza Mazura - Krystian i Daniel. Czwarty był dyrektor Tomasz Wiktor z Urzędu Marszałkowskiego, a siódmy wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz. Dziesiątą lokatę wywalczył J. Wrona, który startował już w pierwszym memoriale 7 lipca 1967 roku.

W wyścigu dziennikarzy sensacji nie było. Wygrał tak jak przed rokiem Marek Młynarczyk (Express Ilustrowany Łódź) wyprzedzając Łukasza Mikołajczaka (Tenis) i Łukasza Wasyłyka (Echo Nadnoteckie). Najlepszy z reprezentantów ,,Gazety Poznańskiej'' Jacek Thiem był piąty.
Impreza fundacji Rozwoju Sportu Szkolnego i TKKF dyrygowana przez prezesa Z. Kopkę z każdym rokiem nabiera blasku.