Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szermiercze święto na MTP

Redakcja
Blisko tysiąc młodych szermierzy zmierzy się w trzeciej edycji Memoriału Fechmistrza Jana Nowaka – Europejskim Festiwalu Szermierki organizowanym w tym roku na poznańskich targach.

- Przenieśliśmy się z Areny, żeby impreza mogła się rozwijać – przyznaje Mateusz Witkowski z KS Warta, dyrektor festiwalu. – W pawilonie 3A mogą odbywać się zawody każdej skali, do mistrzostw świata włącznie.

Na czterdziestu planszach szermierczych na 6 tys. m. kw. powierzchni równolegle walczyć będą zawodnicy z 10 państw, władający trzema rodzajami broni: szablą, szpadą i floretem.

Poznański Festiwal Szermierki to nie tylko sportowe emocje na najwyższym poziomie. Organizatorzy zadbali o szereg imprez towarzyszących, po to, by do uprawiania szermierki przyciągnąć jak najwięcej chętnych - chociaż w Poznaniu szermierka i tak cieszy się dużą popularnością.

- W tych warunkach lokalowych, jakimi dysponujemy, nie jesteśmy w stanie trenować więcej zawodników – mówi Mateusz Witkowski.

Jednak nie tylko wśród najmłodszych szermierka jest tak popularna.
– W tym roku udało się nam utworzyć sekcję szermierczą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza – opowiada prof. Zygmunt Vetulani. – Zapisy odbywały się za pośrednictwem Internetu, a limit miejsc wyczerpał się po dwóch minutach.

Od piątku w hali 3A Międzynarodowych Targów Poznańskich (wejście od skrzyżowania ulic Bukowskiej i Roosevelta) najmłodsi będą mogli zbudować Wielkiego Muszkietera z kukurydzianych klocków (jednorazowo pracować będzie mogło nawet 200 chętnych), a w trakcie zajęć o tematyce  związanej z bajkami, w których występują bohaterowie używający szpady – dzieci będą malować i rysować.

Olimpijska Akademia Muszkieterów prowadzić będzie „szybką” naukę szermierki dla uczniów szkół podstawowych. Będą mieli oni możliwość wykonania pchnięcia lub cięcia sportową odmianą białej broni, poznają podstawowe elementy pracy nóg oraz szermiercze ceremoniały.

Dzieci w wieku 4-6 lat będą mogły spróbować swoich sił w walce na plastikowe florety i szable wykonane z gąbki.

W Parku Sportów Tradycyjnych zobaczymy między innymi pochodzącą z Kociewia ludową grę „kapela”, popularną w Wielkopolsce i na Śląsku grę „sztekiel”, czy grywane kiedyś z upodobaniem na magnackich dworach kręgle polskie. Gdyby komuś się znudziły gry pochodzące z Polski, będzie mógł spróbować popularnej wśród Wikingów gry „kubb”.

Wszystkie imprezy towarzyszące odbywać się będą w piątek i w sobotę (18 i 19 czerwca) w godz. 10-16. Udział w nich, podobnie jak w całym Europejskim Festiwalu Szermierki jest bezpłatny. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację miejsc u Marty Witkowskiej ([email protected]; tel. 787 833 570).

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie wielka Gala Festiwalowa z walkami finałowymi potyczkami wojów oraz występami artystycznymi. Rozpocznie się ona w piątek o godz. 18.

Sportowa część EFS rozgrywana będzie w piątek i sobotę, w godz. 10-18.


miejsca,



które trzeba odwiedzić, konkurs
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto