Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykują się zmiany w szkołach w Wielkopolsce? "Młodzież ma potężny potencjał, ogrom chęci do działania". Powstała Mapa Drogowa zmian

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Mapa Drogowa ma pomóc w rozwiązaniu problemów, z którymi borykają się nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele.
Mapa Drogowa ma pomóc w rozwiązaniu problemów, z którymi borykają się nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele. Pexels/zdjęcie ilustracyjne
- Bardzo często spotykamy się z sytuacją, że młodzież ma potężny potencjał, ogrom chęci do działania, natomiast odbija się od drzwi gabinetu dyrektorskiego - mówił Kacper Nowicki, prezes Fundacji Varia Posnania podczas konferencji prasowej w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu. W rozwiązaniu problemów ma pomóc Mapa Drogowa zmian w Wielkopolskiej Edukacji.

Mapa Drogowa ma być nawigacją dla samorządów, pokazującą jakie zmiany można wprowadzić w szkołach w Wielkopolsce, a także z czego mogą czerpać przykład szkoły w innych województwach.

- Mówi ona o zajęciach antydyskryminacyjnych, wprowadzeniu feminatywów w dokumentach szkolnych, o referendach uczniowskich na poziomie szkoły. Mówi także o wsparciu osób z Ukrainy

- podkreślił Kacper Nowicki, prezes Fundacji Varia Posnania.

Jednym z postulatów jest wprowadzenie instytucji referendów szkolnych. Jak podkreśla prezes fundacji, mogą dotyczyć wielu spraw - wprowadzenia roślinnych posiłków w szkołach lub corocznie do planu szkoły tęczowych piątków czy dodatkowych zajęć patriotycznych. Ważne są też kwestie architektoniczne.

- Bardzo często w szkołach nie ma, gdzie usiąść w czasie przerw, jest za zimno czy za ciepło w salach

- dodał.

Członkowie fundacji podczas rozmów z uczniami natrafiają na różne problemy. Młodzież narzeka m.in. na brak funduszy do realizacji ich projektów, czy brak wysłuchania.

- Bardzo często spotykamy się z sytuacją, że młodzież ma potężny potencjał, ogrom chęci do działania, natomiast odbija się od drzwi gabinetu dyrektorskiego. I to jest problem, o tym też informujemy prowadząc dwa maile interwencyjne po polsku i ukraińsku

- zaznaczył prezes fundacji.

Dokument proponuje zmiany możliwe do wprowadzenia na poziomie lokalnym bez udziału Ministerstwa Edukacji i Nauki i innych jednostek centralnych. Został wypracowany 5 grudnia 2022 roku podczas Okrągłego Stołu wokół Wielkopolskiej Edukacji. Jak podkreślają organizatorzy konferencji, w obradach wzięło udział ponad 80 osób z ramienia samorządów uczniowskich, nauczycieli i nauczycielek, dyrekcji szkół, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i rad rodziców.

- Bardzo byśmy chcieli, żeby nauczyciel też stał się podmiotem szkoły. Dzisiaj jest w niezwykle trudnej sytuacji

- stwierdziła Paulina Stochniałek, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

- Łącząc te wszystkie środowiska i angażując się po stronie młodzieży w takie projekty, jak stworzenie Mapy Drogowej pokazujemy, że wszyscy jesteśmy uczestnikami tej samej społeczności. Im bardziej będziemy ze sobą rozmawiać i siebie wzajemnie rozumieć, tym większa szansa, że będzie lepiej nam się funkcjonowało.

Zobacz też: Oto 10 najlepszych szkół podstawowych w Poznaniu. Sprawdź ranking portalu WaszaEdukacja.pl

Główne postulaty zawarte w Mapie Drogowej

  1. Powołanie niezależnego Rzecznika Praw Uczniowskich.
  2. Środki na działalność projektową i bieżącą samorządów uczniowskich.
  3. Wprowadzenie instytucji referendów szkolnych.
  4. Wprowadzenie polityki lokalnej kierowanej do młodych aktywnych osób, które z uwagi na zwiększone zaangażowanie społeczne mniej angażują się w zajęcia dydaktyczne.
  5. Prewencja zachowań dyskryminujących poprzez kampanie informacyjne i zajęcia antydyskryminacyjne w szkołach, a także wykorzystanie instytucji mediacji do rozwiązywania niepożądanych sytuacji.
  6. Stosowanie feminatywów w szkolnych dokumentach i codzienności.
  7. Upowszechnianie wiedzy na temat przedsiębiorczości społecznej.
  8. Dostosowywanie elementów systemu edukacyjnego do potrzeb osób posługujących się językami innymi niż polski.

Konferencję poprowadzili: Paulina Stochniałek - członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Kacper Nowicki - prezes Fundacji Varia Posnania oraz Patryk Moszka, który pracuje na stanowisku ds. widoczności podmiotów ekonomii społecznej w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szykują się zmiany w szkołach w Wielkopolsce? "Młodzież ma potężny potencjał, ogrom chęci do działania". Powstała Mapa Drogowa zmian - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto