Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak dla Internetu! - przekonywała młodzież

Justyna Laskowska
Justyna Laskowska
Gimnazjaliści i licealiści starali się znaleźć pozytywne strony Internetu i okazało się, że to wcale nie było takie proste.

W poniedziałek rozstrzygnięto konkurs filmowy „Bezpieczny Internet” organizowany już po raz trzeci przez Komendę Wojewódzką Policji i Zespół Szkół Łączności. Trzecia edycja różniła się od pozostałych, ponieważ przed młodzieżą stanęło zadanie znalezienia pozytywnych aspektów Internetu.

- Zasadniczo ta trzecia edycja była bardzo trudna. Po pierwszych dwóch edycjach stwierdziliśmy, że jest zdecydowanie za dużo krwi na ekranie – mówi Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności. – Wynikało z tego, że Internet kojarzy się wszystkim tylko ze złem, a przecież nie jest tak do końca.

Te pozytywne strony, które starała się przedstawić także młodzież na nagranych przez siebie filmach to przede wszystkim możliwość szybkiej komunikacji i nieograniczony dostęp do wiedzy.
- Wbrew pozorom znalezienie pozytywnych aspektów okazało się bardzo trudne, zawsze łatwiej wytknąć błędy niż pochwalić – wyjaśnia Jerzy Małecki. – Dlatego też w kategorii liceów nie przyznano pierwszej nagrody.

Drugie miejsce w kategorii liceów zdobył ZSO nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, pierwsze miejsce w kategorii gimnazjów zwyciężyła szkoła z Komornik.

- Nagrody były bardzo cenne. Za pierwsze miejsce uczniowie dostali notebooki, a szkoła cyfrową kamerę HD – mówi Małecki. - Warto startować w czwartej edycji, która na pewno się odbędzie, choć nie wiemy jeszcze, jaki będzie temat.

Filmy stworzone przez gimnazjalistów i licealistów, wyświetlone zostały w Multikinie w Starym Browarze. Jedne zachwycały profesjonalizmem, inne oryginalnością i ciekawym pomysłem. W konkursie wzięło udział 49 szkół (21 gimnazjów i 28 szkół ponadgimnazjalnych) - łącznie 70 zespołów i 219 uczniów.

- Nagranie takiego filmu to niewątpliwie trudne zadanie, które kosztowało młodzież dużo wysiłku – mówi Jerzy Małecki. – Trzeba było napisać dobry scenariusz, zrobić zdjęcia i odpowiednio zmontować film. Liczyła się też kreatywność. 

Konkurs miał uświadomić wszystkim, że Internet nie niesie ze sobą tylko zagrożeń, ale jest też narzędziem, które ułatwia człowiekowi życie. Niestety, najnowsze badania policji ukazują Internet w negatywnym świetle.

- Najnowsze badania, które zostały przeprowadzone przez policję, zwłaszcza przez policję europejską poszczególnych państw, doprowadziły do wniosku, że w ciągu nadchodzących 10 lat to nie przestępczość pospolita: rozboje, kradzieże, włamania będą tym czymś, co będzie stanowiło zagrożenie – mówi Krzysztof Jarosz, wielkopolski komendant wojewódzki. - To przestępczość związana właśnie z Internetem, jest wyzwaniem, które stoi przed policją.

Trzeba jednak pamiętać, że Internet to tylko narzędzie. To, jak będzie wykorzystywane, zależy wyłącznie od ludzi.

Czytaj także:
Internet jak narkotyk

Siedzisz przez kilka godzin dziennie przed komputerem? Uważaj, możesz być uzależniony! A uzależnienie od Internetu może być równie niebezpieczne jak to od narkotyków.




**

**

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto