Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatralni maniacy w Teatrze Polskim

Redakcja
Chcesz poczuć się prawdziwym aktorem teatralnym? Właśnie trwają ...
Chcesz poczuć się prawdziwym aktorem teatralnym? Właśnie trwają ... Teatr Polski
Chcesz poczuć się prawdziwym aktorem teatralnym? Właśnie trwają Warsztaty Aktorskie organizowane przez Teatr Polski w Poznaniu.

Warsztaty podzielone są na dwa turnusy - pierwszy właśnie się kończy. W zajęciach mogą uczestniczyć osoby powyżej szesnastego roku życia. W skład zajęć aktorskich wchodzą: interpretacja tekstu literackiego, sztuka improwizacji, sceny klasyczne, plastyka ruchu i emisja głosu. Uczestnicy warsztatów mają też okazję spotkać się z reżyserem teatralnym i logopedą.

Wszystkie zajęcia aktorskie są prowadzone przez aktorów Teatru Polskiego. Grupa warsztatowa liczy około dziesięciu osób, ponieważ w mniejszej grupie znacznie łatwiej się pracuje, można poświęcić więcej czasu poszczególnym osobom, pracować indywidualnie z uczestnikami. Podsumowanie kilkunastodniowych spotkań to pokaz wspólnej pracy na Dużej Scenie. Uczestnicy mogą wtedy poczuć się prawdziwymi aktorami, pochwalić swoimi umiejętnościami scenicznymi rodzinie i znajomym.

Podczas zajęć obowiązuje wygodny strój do ćwiczeń fizycznych. Młodzi adepci sceny powinni posiadać też buty na zmianę. Na zajęcia ze "scen klasycznych" kobiety powinny mieć buty na obcasie i sukienkę, natomiast mężczyźni – klasyczne spodnie i buty. Istotna jest tutaj umiejętność pracy w odpowiednim kostiumie.

"Sceny klasyczne" prowadzi wieloletnia aktorka Teresa Kwiatkowska.
- Myślę, że podczas takich zajęć najważniejszy jest sam fakt, że odbywają się w teatrze, na prawdziwej scenie. Chciałam, by uczestnicy mogli przymierzyć prawdziwe kostiumy teatralne, takie, w jakich występują profesjonalni aktorzy. W stylowych strojach zupełnie inaczej się siada czy chodzi, trzeba się tego nauczyć. Łatwiej uzyskać w ten sposób pewne klasyczne ruchy, z których składają się sceny.

Aktorka dodaje, że scena też nie jest pusta, ale z dekoracjami, a interpretacja utworów jest z kolei nie klasyczna, a współczesna. Na warsztaty przychodzą ludzie, którzy interesują się teatrem, często chcący zdawać później do szkoły teatralnej i traktują te zajęcia jako formę przygotowania. Zdarzają się też osoby starsze, które pracują od lat w innym zawodzie, ale chcą zrealizować marzenia z dzieciństwa o aktorstwie. Okazuje się, że w tym turnusie pojawiła się pani, która sama prowadzi zajęcia teatralne dla młodzieży. Twierdzi, że chce się czegoś od nich, aktorów, nauczyć.

Pani Teresa przyznaje, że na warsztaty przychodzą osoby wrażliwe, z pasją.
- Często nie mają pojęcia jak wygląda praca aktora w teatrze, bo niby skąd mają mieć? – uśmiecha się. - Są zdziwione, czasem przerażone ogromem pracy, jaką trzeba wykonać. Sądzę, że takie warsztaty pomagają niektórym się określić, szczególnie chodzi o osoby wiążące przyszłość z teatrem. Tutaj mogą zweryfikować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Poza tym bardzo otwierają na drugiego człowieka.

Osoby biorące udział w zajęciach są raczej zadowolone z ich przebiegu.
- Bardzo mi się podobają warsztaty, ale trochę musimy się namęczyć i bardzo współpracować ze sobą – mówi jedna z uczestniczek.

25-letnia Olga skończyła w czerwcu roczne studium aktorskie mieszczące się w Regionalnym Ośrodku Edukacji w Poznaniu. Jak mówi, chce dalej rozwijać się w tym kierunku. Będzie brała udział w drugiej turze warsztató, która zacznei się w poniedziałek.
- Zapisałam się na warsztaty, by miło spędzić wakacje, rozwijać się aktorsko - opowiada. - Bardzo chciałabym w przyszłości nawiązać współpracę z jakimś teatrem w charakterze statystki. Nie mogę ze względu na wiek zdawać już do szkoły aktorskiej, a aktorstwo mnie fascynuje. Mam nadzieję, że nauczę się czegoś nowego i poznam ciekawych ludzi. Teatr to miejsce o wyjątkowej atmosferze! Każdy aktor wniesie na pewno coś nowego i od każdego będzie można się czegoś nauczyć.

Olga ma jednak pewne obawy przed warsztatami.
- Jestem trochę nieśmiała, więc boję się otwierania przed ludźmi, których nie znam. Ze studium wiem, że to bardzo trudne. Mam też obawy przed końcowym spektaklem i zmierzeniem się z widownią, bo może różnie reagować.

Asia, również tegoroczna absolwentka studium aktorskiego w ROE, już nie może doczekać się początku warsztatów.
- Wiem, że będę miała zajęcia z profesjonalistami, dzięki którym na pewno wiele się nauczę. Po roku spędzonym w studium aktorskim nauczyłam się, aby niczego się nie spodziewać, bo i tak będzie i lepiej, i trudniej niż się wydawało – śmieje się.

Liczba miejsc jest ograniczona, a przy przyjęciu na warsztaty liczy się kolejność zgłoszeń. Lista na I turnus wypełniła się bardzo szybko. Wciąż można jednak zapisać się na II turnus, który rusza już 25 lipca.

Niewykluczone, że absolwenci w przyszłości będą zapraszani do statystowania przy kolejnych realizacjach repertuarowych Teatru Polskiego w Poznaniu. Aby zapisać się na warsztaty, wystarczy jedynie wypełnić kwestionariusz osobowy umieszczony na stronie internetowej teatru i dołączyć dwa zdjęcia (portret i zdjęcie całej sylwetki). Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 650 zł.





od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto