MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ten najsilniejszy lek przeciwbólowy opanowuje czarny rynek. Uzależniają się od niego młode osoby. Są już ofiary śmiertelne

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Fentanyl to substancja silniejsza od morfiny
Fentanyl to substancja silniejsza od morfiny pixabay.com
Silniejszy niż morfina. Stosowany tylko w skrajnych przypadkach, głównie w onkologii i medycynie paliatywnej. Fentanyl, bo o nim mowa, od pewnego czasu króluje na czarnym rynku. Dealerzy narkotyków sprzedają go coraz młodszym osobom. Jak go rozpoznać, co powoduje uzależnienie się od niego i jakie mogą być konsekwencje jego przedawkowania? Na te pytania odpowiada poznański toksykolog dr Eryk Matuszkiewicz.

Fentanyl to najsilniejszy lek przeciwbólowy. Należy on do grupy tzw. leków opioidowych. Jak tłumaczy dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu, obecnie nie ma na rynku silniejszego specyfiku.

Lek uśmierzający ból

- Stosowany jest on przede wszystkim w onkologii czy medycynie paliatywnej, przy chorobach nowotworowych, a także w przypadku wprowadzania pacjentów w śpiączki farmakologiczne - mówi toksykolog.

Oznacza to, że jest on przeznaczony dla bardzo wąskiej grupy pacjentów. Jego sprzedaż jest ściśle monitorowana i dostępny jest on wyłącznie na receptę.

- W lecznictwie otwartym fentanyl dostępny jest w postaci plastrów, sprejów czy tabletek, które ulegają rozpadowi w jamie ustnej. Z kolei w lecznictwie zamkniętym mamy go w postaci ampułek - wymienia dr Matuszkiewicz.

Uzależniający i dostępny na czarnym rynku

Jednak ostatnio, mimo ścisłego monitorowania, fentanyl stał się dostępny na tzw. czarnym rynku. Co za tym idzie, coraz więcej osób staje się uzależnionych od tej substancji. Niestety, wśród nich są też osoby młode.

- Fentanyl powoduje senność, spowolnienie, odcięcie od rzeczywistości. Wprowadza stan euforii, ale nie takiej związanej z siłą i energią, ale bardziej wprowadza taką lekkość, błogostan. Z tego powodu tak bardzo rośnie zainteresowanie nim - przyznaje toksykolog.

Dodaje, że fentanyl jest substancją silnie uzależniającą. A co więcej, jeżeli już wpadnie się w sidła uzależnienia, to trudno jest z niego wyjść.

- Bardzo łatwo go przedawkować. W medycynie fentanyl dawkuje się w mikrogramach na kilogram masy ciała. To bardzo niewielkie ilości. Jego podawanie np. w lecznictwie paliatywnym zaczyna się od zaledwie 25 mikrogramów na dobę - tłumaczy dr Eryk Matuszkiewicz.

I dodaje: - O ile w lecznictwie szpitalnym wiemy, jaką dawkę podać, o tyle, jeżeli chodzi o tzw. czarny rynek, to jest tu więcej niewiadomych. Nie wiemy, ile tego dealer nam sprzeda, ile dokładnie jest w tym substancji czynnej. Naprawdę łatwo o przedawkowanie.

Pierwsze śmiertelne przypadki w Wielkopolsce

O fentanylu głośno jest już w Stanach Zjednoczonych, gdzie tylko w ubiegłym roku ofiarami tej substancji padło blisko 108 tys. osób.

Niestety, problem nie omija też naszego kraju. W kilka tygodni temu w Żurominie zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy nielegalnie handlowali plastrami przeciwbólowymi z fentanylem.

W Wielkopolsce na początku tego roku odnotowano już dwa przypadki śmiertelne spowodowane przedawkowaniem fentanylu. W ostatnim czasie stał się on szczególnie popularny wśród młodych osób.

Rozpoznać, by chronić

Jak tłumaczy toksykolog, rodzice powinni szczególnie zwracać uwagę na stan i samopoczucie dziecka.

- Przede wszystkim senność, spowolnienie czasu reakcji, apatyczność - to mogą być objawy używana fentanylu. Warto też zwrócić uwagę czy gdzieś nie pojawia się specjalny do tego sprzęt. Te preparaty sprzedawane są w formie zastrzyków, dlatego zaniepokoić nas powinny wszelkie strzykawki, igły, czy zaciski - radzi dr Matuszkiewicz.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten najsilniejszy lek przeciwbólowy opanowuje czarny rynek. Uzależniają się od niego młode osoby. Są już ofiary śmiertelne - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto