To możliwe, że rok akademicki 2019/2020 będzie wydłużony. Studenci będą zaliczać zdalnie sesję letnią?

Redakcja
Zajęcia na uczelniach wyższych odbywają się za pośrednictwem platform online, a władze szkół wyższych organizują egzaminy i zaliczenia na odległość. Nie wszystkie zajęcia można jednak realizować zdalnie, a to oznacza, że być może rok akademicki 2019/2020 będzie musiał zostać wydłużony. Jak sytuacja wygląda na uczelniach w Poznaniu?
Zajęcia na uczelniach wyższych odbywają się za pośrednictwem platform online, a władze szkół wyższych organizują egzaminy i zaliczenia na odległość. Nie wszystkie zajęcia można jednak realizować zdalnie, a to oznacza, że być może rok akademicki 2019/2020 będzie musiał zostać wydłużony. Jak sytuacja wygląda na uczelniach w Poznaniu? Pixabay
Uczelnie wyższe są zamknięte i realizują naukę w trybie online od 11 marca. Ponadto, część poznańskich uczelni organizuje zdalne zaliczenia i obrony prac dyplomowych. Pojawia się pytanie, czy w taki sam sposób będzie odbywać się zaliczenie sesji letniej 2020.

Zajęcia stacjonarne na uczelniach zostały zawieszone w całej Polsce, a rektorzy poszczególnych szkół wyższych wyznaczyli zasady ich funkcjonowania na czas zagrożenia koronawirusem. Uczelnie wyższe w Poznaniu jak dotąd prowadzą egzaminy i kolokwia online. Wiele z nich zdecydowało się także na organizowanie obron w formie zdalnej.

- Zgodnie z zarządzeniem rektora, egzaminy i zaliczenia są prowadzone online. Także obrony prac mogą być prowadzone w trybie online - przyznaje Lidia Majdecka, rzecznik prasowy AWF w Poznaniu.

Czytaj także: Uczelnie wyższe są zamknięte przez koronawirusa. Studenci zaoczni muszą płacić czesne, choć nie wszystkie zajęcia są organizowane online

Podobnie jest na innych poznańskich uczelniach, m.in. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i Uniwersytecie Przyrodniczym.

- Od wtorku, 20 kwietnia, można w UAM przeprowadzać także egzaminy dyplomowe online. Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki podpisał zarządzenie określające zasady przygotowania i przeprowadzania egzaminów w tej formie. Pierwsze obrony na odległość już się odbyły - mówi Małgorzata Rybczyńska, rzecznik prasowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Sprawdź też:

- Egzaminy dyplomowe (obrony prac dyplomowych) mogą się odbyć przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość - dodaje Iwona Cieślik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zobacz też: Uczelnie wyższe zamknięte przez koronawirusa, więc studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu obronili prace magisterskie online

Czy sesja letnia 2020 również zostanie zorganizowana w formie zdalnej?

Władze poznańskich uczelni nie wykluczają przesunięcia terminu zakończenia roku akademickiego 2019/2020. Wiążą się z tym także terminy letniej sesji 2020.

- W zależności od rozwoju sytuacji nie możemy wykluczyć przesunięcia terminów zakończenia zajęć dydaktycznych w semestrze letnim oraz terminów sesji. Nie ulega wątpliwości, że grożą nam pewne straty w obszarze jakości kształcenia, wynikające z niemożności realizacji zajęć praktycznych, w szczególności – laboratoryjnych - tłumaczy Iwona Cieślik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: "Student sam w domu". Co robić w czasie domowej kwarantanny, jaki film obejrzeć lub w co zagrać? Studenci podpowiadają

Brana jest także pod uwagę możliwość, że studenci niektórych poznańskich uczelni przystąpią do sesji później niż zwykle.

- Co do możliwości przedłużenia roku akademickiego, rektor UAM prof. Andrzej Lesicki w swoim komunikacie z 30 kwietnia napisał: "Przewiduję konieczność przesunięcia terminu zakończenia zajęć dydaktycznych z 16 czerwca na termin późniejszy (prawdopodobnie 15 lipca), by z kolei sesję egzaminacyjną przenieść na wrzesień, oczywiście z możliwością zdawania egzaminów w terminach wcześniejszych. To scenariusze optymistyczne, kreślone z nadzieją na powrót do normalnego funkcjonowania od 1 czerwca - podkreśla Małgorzata Rybczyńska.

Rok akademicki nałoży się na wakacje?

Nie wszystkie zajęcia dla studentów mogą być przeprowadzane zdalnie, a więc ich realizacja być może będzie musiała zostać przełożona na wakacje.

- Niektóre zajęcia praktyczne, np. z gier zespołowych takich jak piłka nożna czy ręczna albo zajęcia z pływania, z przyczyn obiektywnych, nie mogły być realizowane online. Czekamy na  raporty kierowników jednostek z przeprowadzonych zajęć i informacje, czy i które zajęcia nie mogły zostać zrealizowane i należałoby je przenieść na wakacje - mówi Lidia Majdecka, rzecznik prasowy AWF w Poznaniu.

ZOBACZ TEŻ:

Sprawdź też:

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Materiał oryginalny: To możliwe, że rok akademicki 2019/2020 będzie wydłużony. Studenci będą zaliczać zdalnie sesję letnią? - Poznań Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie