Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To nie jest zwyczajne muzeum! Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu otwarte. Zwiedź niesamowitą wystawę i poznaj tajemnice szyfrowania!

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Zwiedzając będą mogli własnoręcznie zaszyfrować wiadomości.

Zobacz na zdjęciach jak wygląda niesamowite Centrum Szyfrów Enigma --->
Zwiedzając będą mogli własnoręcznie zaszyfrować wiadomości. Zobacz na zdjęciach jak wygląda niesamowite Centrum Szyfrów Enigma --->Leszek Waligóra
To nie jest zwyczajne muzeum. Tu nie dość, że prawie wszystkiego można dotknąć, prawie wszystkiego spróbować, przetestować, a nawet wcielić w ruch, to jeszcze - można wcielić się w prawdziwych wojennych kryptografów. Centrum Szyfrów Enigma zostało otwarte. Zwiedzający mogą poznać w nim historię szyfrowania od starożytności aż po czasy współczesne oraz spróbować szyfrowania za pomocą dostępnych eksponatów. W drugiej części wystawy pokazana jest historia złamania kodów Enigmy przez absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego - Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego.

Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma to nowoczesne multimedialne muzeum, w którym zwiedzający mogą poznać i wypróbować się w różnych sposobach szyfrowania. Ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiona jest historia szyfrów na przestrzeni dziejów. Zwiedzający mogą poznać tu szczegóły najpowszechniej stosowanych szyfrów i spróbować własnych sił w sztuce szyfrowania np. za pomocą szyfru Cezara lub bardziej zaawansowanych technik utajniania informacji. Ten szybki kurs szyfrowania będzie przypominać tajny kurs szyfrowania, zorganizowany przez Uniwersytet Poznański w 1929 roku.

Zwiedzając będą mogli własnoręcznie zaszyfrować wiadomości.

Zobacz na zdjęciach jak wygląda niesamowite Centrum Szyfrów Enigma --->

To nie jest zwyczajne muzeum! Centrum Szyfrów Enigma w Pozna...

Lokalizacja Centrum Szyfrów im. M. Rejewskiego, J. Różyckiego i H. Zygalskiego nie jest dziełem przypadku. To właśnie w stolicy Wielkopolski w 1929 r. uruchomiono kurs kryptologii, który w niebywały sposób wpłynął na historię Polski, Europy i świata. Podczas poznańskiego kursu poznali się trzej wybitni młodzi matematycy, późniejsi pogromcy kodu Enigmy. Sam budynek Centrum stoi zaś w miejscu przedwojennej siedziby filii Biura Szyfrów Wojska Polskiego zatrudniającej najzdolniejszych uczestników kursu.

W drugiej części stałej wystawy pokazana jest historia złamania kodów Enigmy przez absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego - Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Przedstawione są tam odkrycia Polaków, takie jak cyklometr czy bomba Rejewskiego i płachty Zygalskiego, oraz dalsze prace nad łamaniem hitlerowskich szyfrów prowadzone przez Francuzów, Brytyjczyków i Amerykanów.

Z kolei trzecia część ekspozycji pokazuje rewolucję informatyczną, która dokonała się po II wojnie światowej za sprawą wytężonej pracy kryptologów i która trwa do dziś.

Poznań i okolice kolejny raz odwiedzą m.in. znane polskie gwiazdy. 

Zobacz, na jakie koncerty warto się wybrać w najbliższych dniach --->

Koncerty w weekend w Poznaniu. Odwiedzą nas gwiazdy! Zobacz,...

Ekspozycja spełnia wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Dla zwiedzających dostępne są cztery ścieżki zwiedzania, w tym trzy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością: ścieżka z audiodeskrypcją, ścieżka z tekstem łatwym do zrozumienia oraz ścieżka z polskim językiem migowym. Dla gości z zagranicy przygotowano audioprzewodniki w trzech językach – angielskim, niemieckim i rosyjskim. W CS Enigma dostępna jest też darmowa mediateka.

Centrum Szyfrów Enigma: godziny otwarcia

  • - PON: nieczynne
  • - WT-PT: 9-18
  • - SOB- NIEDZ: 10-19
  • - Koszt biletu wstępu do CS Enigma: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy

Muzeum znajduje się przy ul. Św. Marcin 78.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto