Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne smaki na targach

Lilia Łada
Lilia Łada
Kaszanka rychtalska, biała kiełbasa wielkopolska, piwo z Czarnkowa i Miłosławia - w ten weekend targowym "Akwarium" zawładnęły wyroby regionalne i tradycyjne z całej Wielkopolski.

Kiermasz żywności tradycyjnej odbywa się już w "Akwarium" czyli Holu Wschodnim MTP od kilku lat i cieszy się zawsze ogromnym powodzeniem. Nic dziwnego: można na nim kupić artykuły spożywcze produkowane bez chemicznych ulepszaczy, zgodnie z wieloletnią, a czesto nawet wielowiekowa tradycją. I chociaż za większość z nich trzeba zapłacić nieco więcej niż w sklepie, to jednak większość kupujących uważa, że warto.

- Pewnie, że mniej wychodzi, ale jaki zapach ma ta szynka! I jak smakuje - zachwyca się pani Maria, która właśnie kupiła kilka plasterków szynki wędzonej w tradycyjny sposób. - Pani zje jeden plasterek tej, to jak dziesięć takiej zwykłej, z marketu...

Powodzenie tradycyjnych wędlin potrafi bez problemu wytłumaczyć Hieronim Maryniak z firmy Dr Maryniak, producent kaszanki rychtalskiej i białej wielkopolskiej - obu z certyfikatami Ministerstwa Rolnictwa.
- Odpowiedni, nie oszukany bukiet przypraw, dobre podroby - wylicza składniki, zapytany o to, czemu kaszanka zawdzięcza ten swój wyjątkowy smak. - Ale przede wszystkim serce rzeźnika...

Niestety, wielu chętnych do spróbowania, jak smakuje serce rzeźnika, musiało obejść się dziś smakiem. Kaszanka rychtalska rozeszła się błyskawicznie i już o 15. zostały po niej tylko wspomnienia.

Jednak smakosze mogli wybierać w kilku rodzajach tradycyjne wędzonych kiełbas i szynek, a także wędzonej polędwicy i przetworów takich jak cebulowa kiełbasa w słoiku, pasztet wiejski i domowa wątrobianka. Nieco dalej królowały sery od pleśniowych "Lazur" po pyszne białe serki z Czarnkowa. Były też olbrzymie bochny żytniego chleba, był wielokrotnie nagradzany pumpernikiel Adama, a także miody wszelkiego rodzaju, z których Wielkopolska słynie: od jasnych, łagodnych lipowych po ciemne i ostre spadziowe.

Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak wielkopolskie trunki: od czarnkowskiego ciemnego piwa poprzez aromatyczna Fortunę z Miłosławia po niezrównane w smaku wina owocowe produkowane od lat w Koninie. Była też miodówka z Witosławia i lubuska benedyktynka, która - jeśli wierzyć opisowi - jest dobra na wszystko, od przeziębienia po niestrawność i depresję...

Kiermasz wyrobów tradycyjnych i regionalnych można odwiedzić dziś jeszcze do 18.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto