Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają kontrole w szpitalu na Szwajcarskiej po głośnym reportażu TVN. Wielkopolski NFZ wydał zalecenia dla placówki

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wielkopolski NFZ wydał zalecenia szpitalowi im. Strusia w Poznaniu, gdzie leczeni są pacjenci chorzy na COVID-19. Placówka między innymi ma zmienić organizację pracy w godzinach późnopopołudniowych i nocnych na oddziałach.
Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wielkopolski NFZ wydał zalecenia szpitalowi im. Strusia w Poznaniu, gdzie leczeni są pacjenci chorzy na COVID-19. Placówka między innymi ma zmienić organizację pracy w godzinach późnopopołudniowych i nocnych na oddziałach. Waldemar Wylegalski
W Szpitalu Miejskim im. Strusia w Poznaniu trwają kontrole po materiale telewizji TVN, z którego wynikało, że pacjenci z COVID-19 mieli być pozbawieni opieki nocą, a w szpitalu przetrzymuje się ich, choć już dobrze się czują. Chociaż kontrole się nie zakończyły, NFZ wydał już pierwsze zalecenia.

Nim NFZ przystąpił do kontroli, przeprowadził w szpitalu przy Szwajcarskiej postępowanie wyjaśniające. I nakazał szpitalowi Strusia wprowadzenie działań naprawczych. Jak tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka wielkopolskiego NFZ, celem tych zaleceń jest poprawa bezpieczeństwa pacjentów i zwiększenie komfortu pracy personelu.

Czytaj też: Burza wokół szpitala przy Szwajcarskiej w Poznaniu. Po szokującym reportażu - trwają kontrole. Dyrekcja placówki uważa, że to manipulacja

- Ostatnie informacje o potencjalnych nieprawidłowościach zaniepokoiły nas, ale też zmartwiły, gdyż zależy nam na tym, aby pacjenci nadal mieli zaufanie do tego szpitala, który od ponad sześciu miesięcy spełnia bardzo ważną rolę w naszym województwie – podkreśla Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ.

Zobacz, jak dyrekcja szpitala odpowiedziała na reportaż TVN:

NFZ: Pacjenci muszą czuć się w szpitalu Strusia bezpiecznie

Dyrektor Pachciarz przypomina, że jest to szpital przeznaczony wyłącznie dla pacjentów z podejrzeniem i rozpoznaniem COVID-19 oraz zakażeniem Sars-Cov-2, jednocześnie pełni również rolę szpitala koordynującego.

- Niezależnie od wyników kontroli, zarówno zleconej przez wojewodę wielkopolskiego, jak i prowadzonego przez NFZ monitorowania realizacji świadczeń, podjęliśmy korespondencję ze szpitalem – mówi Agnieszka Pachciarz. - Chcemy wyjaśnić ewentualne nieprawidłowości, ale też pomóc szpitalowi tak przeorganizować pewne elementy swojego działania, aby pacjenci mogli czuć się bezpieczniej.

Co nakazał NFZ szpitalowi Strusia?

Szpital ma podjąć działania, które zapewnią lepszą opiekę pacjentom w godzinach późnopopołudniowych i nocnych. Personel na oddziale ma zmieniać się co cztery godziny. Przez ten czas personel powinien przebywać w salach chorych lub przynajmniej częściej zaglądać do pacjentów, aby wykonać niezbędne czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze.

Sprawdź również: Tragiczny wypadek w szpitalu im. Strusia w Poznaniu. 60-latek wyskoczył z okna szpitala covidowego. Pacjent z COVID-19 zginął na miejscu

- W obecnej trudnej sytuacji szpital powinien zapewnić pacjentom, w bezpiecznych dla obu stron warunkach, możliwość kontaktu z psychologiem. Oczekujemy także, że ten psycholog dostępny będzie także dla personelu – mówi Agnieszka Pachciarz. I dodaje: - Personel ma prawo czuć się zmęczony i zestresowany przebywaniem przez tyle miesięcy w kryzysowej sytuacji oraz w szpitalu o tak trudnych zadaniach.

Pacjent ma przebywać w szpitalu tyle czasu, ile wymaga jego stan zdrowia. Jeśli chory nie ma już objawów COVID-19 lub jest to pacjent skąpoobjawowy, to nie powinien zajmować miejsca, które może służyć pacjentom w poważniejszym stanie. Przebywanie w szpitalu w okresie dłuższym niż dwa tygodnie jest również obciążające dla pacjenta.

Warto wiedzieć: Lekarze odchodzą ze szpitala zakaźnego. "Na adrenalinie, wierze w Boga i Hipokratesa długo w czasie pandemii koronawirusa nie pociągniemy"

- Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna decyzja, ale taką weryfikację po dłuższym 13- czy 14-dniowym pobycie należy przeprowadzić – mówi Agnieszka Pachciarz.

Ponadto NFZ zwrócił się do szpitala Strusia między innymi o doprecyzowanie organizacji procedur nerkozastępczych i harmonogramu pracy psychologa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto