Trynidad i Tobago - najsłabsi?

Jacek PAŁUBA
Dzień 15 listopada 2005 roku przeszedł do historii tego małego kraju, położonego na Morzu Karaibskim. Właśnie tego dnia piłkarze Trynidadu i Tobago wywalczyli historyczny, bo pierwszy awans do mistrzostw świata w ...

Dzień 15 listopada 2005 roku przeszedł do historii tego małego kraju, położonego na Morzu Karaibskim.

Właśnie tego dnia piłkarze Trynidadu i Tobago wywalczyli historyczny, bo pierwszy awans do mistrzostw świata w Niemczech. Droga na niemieckie stadiony wcale nie była usłana różami. Zespół holenderskiego trenera Leo Beenhakkera po przejściu wstępnych eliminacji w strefie CONCACAF, musiał jeszcze walczyć w grupie finałowej, z której awans do MŚ wywalczyły trzy drużyny – USA, Meksyk i Kostaryka. Jedenastka Trynidadu i Tobago zdołała zająć w grupie czwarte miejsce, które dało jej dopiero możliwość gry w barażu z piątą drużyną strefy azjatyckiej – Bahrajnem.

Emocjonujące baraże

Pierwszy pojedynek rozegrany w Port of Spain toczył się pod dyktando lepszych tego dnia piłkarzy Bahrajnu. Zespół arabski objął prowadzenie w 72 minucie (Salman), jednak gospodarze już pięć minut później wyrównali po pięknym strzale z dystansu Birchalla. – Remis po tak słabym meczu w naszym wykonaniu musi cieszyć – stwierdził po spotkaniu trener Beenhakker. Po tym remisie faworytem rewanżu był Bahrajn, ale wszelkie spekulacje nie sprawdziły się. W tym meczu goście obrali bardzo rozsądną taktykę – nie rzucili się do huraganowych ataków wiedząc, że najgroźniejszą bronią gospodarzy są kontry, lecz czekali na okazję. Gdy w 50 minucie ponaddwumetrowy stoper walijskiego Wrexham, Dennis Lawrence, trafił głową do siatki po rzucie rożnym, nadal starali się utrzymywać przy piłce. Taka taktyka okazała się zbawienna, ale niewiele zabrakło do nieszczęścia. W ostatniej minucie spotkania bramkarz Kelvin Jack tak zabierał się do wybijania pilki, że zabrał mu ją w powietrzu napastnik Bahrajnu, Ali Hassan, po czym strzelił do bramki. Kolumbijski sędzia Oscar Ruiz Acosta nie uznał jednak tego gola?!

Nie tylko Yorke

O obliczu obecnej ekipy TiT stanowią przede wszystkim doświadczeni gracze – Dwight Yorke, Angus Eve, czy Stern John. Znany jest również bramkarz Shaka Hislop – dzisiaj rezerwowy angielskiego West Hamu, grający w lidze angielskiej w ostatnich latach dość sporadycznie. Zresztą Beenhakker stawia ostatnio na wysokiego Kelvina Jacka. Z kolei Yorke to prawdziwa legenda trynidadzkiego futbolu. W 2001 roku 29-letni Yorke zrezygnował z gry w kadrze, jednak w ubiegłym roku do niej powrócił i teraz wreszcie zagra podczas wymarzonych finałów mistrzostw świata. 32-letni Eve jest natomiast rekordzistą kraju pod względem występów w zespole narodowym (blisko 120), 29-letni John strzela regularnie bramki (ponad 60 w reprezentacji). Większość zawodników TiT gra w klubach angielskich niższych lig i na pewno potrafi grać w piłkę. Mimo tego ekipę Trynidadu i Tobago należy zaliczyć do małego grona najsłabszych zespołów nadchodzących mistrzostw świata w Niemczech.

Spotkania w 2005 roku

- 09.01.2005, Port of Spain
Trynidad i Tobago – St. Vincent i Grenadyny 3:1 (Glasgow, Fitzpatrick, Pierre), Złoty Puchar CONCACAF