Trzy ważne inwestycje w Poznaniu zakończą się w 2022 roku. Kolejne ruszą wkrótce

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Budowa tramwaju na Naramowice kończy się w tym roku - przebudowa ul. św. Marcin - w 2023 r.
Budowa tramwaju na Naramowice kończy się w tym roku - przebudowa ul. św. Marcin - w 2023 r. Waldemar Wylegalski
Udostępnij:
W tym roku czeka nas szereg ważnych inwestycji. Dla trzech z nich – tramwaju na Naramowice, ronda Rataje i wiaduktu na Kurlandzkiej, to kolejny – choć ostatni - rok. Są też planowane nowe, które rozpoczną się lada chwila.

Wiadukt w ciągu ul. Kurlandzkiej jest na finiszu: został przebudowany, wybudowano dwa nowe ronda po obu jego stronach - na skrzyżowaniach z ul. Wiatraczną i Bobrzańską, a obecnie trwają prace wykończeniowe i porządkowe. Gdy poprawi się pogoda, dokończone zostanie również grubowarstwowe oznakowanie poziome. Wszelkie prace oraz procedura odbiorowa zakończą się w pierwszym kwartale 2022 r.

Te podstawowe zadania znajdą swój finisz w tym roku

W tym roku również nastąpić ma zakończenie największej miejskiej inwestycji – budowy tramwaju na Naramowice, wraz z przebudową układu drogowego. Już zapowiadane jest uruchomienie sieci trakcyjnej, a zakończenie budowy i oddanie do użytku przystanku końcowego na ul. Błażeja, uwieńczy prace, trwające od 2018 roku (choć pierwsze kroki miasta datowane są na rok 2016).

W marcu tego roku przewidziany jest finisz przebudowy ronda Rataje.

Zobacz też: Ofensywa wandali w Poznaniu. Zniszczyli 21 biletomatów. "Niespotykany w najnowszej historii komunikacji atak"

Na ulgę od korków nie mają co liczyć za to kierowcy pokonujący ścisłe centrum – przebudowa ul. św. Marcin, na odcinku między ul. Gwarną i mostem Uniwersyteckim, rozpoczęta 6 listopada ubr., zakończy się w pierwszym kwartale 2023 roku.

Blisko św. Marcina prowadzona jest budowa drogi rowerowej przy Zwierzynieckiej. Poznańskie Inwestycje Miejskie informują, że na przejazdach rowerowych przez rondo Kaponiera projekt zakłada budowę sygnalizacji świetlnej (rowerowej), dwukierunkowa droga wzdłuż ul. Zwierzynieckiej będzie liczyła dwa metry szerokości, ale z poszerzeniem przy ul. Gajowej i ul. Roosevelta do trzech metrów.

Kolejowa do przebudowy

Do tego zestawienia dojdą niebawem nowe inwestycje. Zarząd Dróg Miejskich zapowiedział już przebudowę ul. Kolejowej, na całej długości, od ul. Gąsiorowskich do ul. Klaudyny Potockiej. Oznacza to rozbiórkę istniejących nawierzchni i budowę nowych, z częściowym wykorzystaniem płyt, kostki i krawężników kamiennych pozyskanych z demontażu. Położona będzie jezdnia o nawierzchni asfaltowej, wyniesione skrzyżowania oraz miejsca postojowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami z kostki betonowej, chodniki z płyt betonowych, a także zjazdy i miejsca postojowe dla pozostałych uczestników ruchu z kostki kamiennej.

- W trakcie realizacji inwestycji zbudowane bądź przebudowane zostaną sieci: elektroenergetyczna, gazowa i telekomunikacyjna, powstaną też kanał technologiczny, odwodnienie, kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie drogowe – zapowiada ZDM. - Ulica będzie dostosowana do możliwości poprowadzenia nią w przyszłości - jeśli zapadnie taka decyzja - linii autobusowej obsługiwanej przez mikrobusy. Na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych prac wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie miał 250 dni od podpisania umowy. Podmioty, które chcą wziąć udział w przetargu, swoje oferty mogą składać do 14 stycznia 2022 roku.

Hetmańska i Nałęczowska - mniejsze, lecz też ważne zadania

Przebudowa czeka też przejście dla pieszych przez ul. Hetmańską, na wysokości ul. Jarochowskiego. Pojawi się tu nowa sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, przejazd rowerowy i oznakowania. Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu przetargowym mogą składać swoje oferty do 18 stycznia.

Także ul. Nałęczowska pomiędzy ul. Krynicką i Iwonicką, będzie przebudowywana: zyska jezdnię z kostki betonowej i chodnik położony po zachodniej stronie ulicy. Jedenaście podmiotów zainteresowanych jest udziałem w przetargu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Trzy ważne inwestycje w Poznaniu zakończą się w 2022 roku. Kolejne ruszą wkrótce - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie