Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twierdza Modlin – poznański deweloper przejął gigantyczny obiekt

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Nawet miliard złotych ma kosztować rewitalizacja Twierdzy ...
Nawet miliard złotych ma kosztować rewitalizacja Twierdzy ... Grupa Konkret
Nawet miliard złotych ma kosztować rewitalizacja Twierdzy Modlin, którą kupiła poznańska spółka.

Przez przeszło dwa wieki swojej historii Twierdza Modlin stanowiła miejsce stacjonowania armii aż czterech krajów: Francji, Rosji, Niemiec i Polski. 31 października spółka Konkret SA oraz Agencja Mienia Wojskowego podpisały akt notarialny, przekazujący własność twierdzy poznańskiemu inwestorowi.

O sprzedaży 58 hektarów terenu wraz z zabytkowymi zabudowaniami Twierdzy Modlin przesądził otwarty przetarg, zakończony w sierpniu tego roku. Inwestor nabył nieruchomość za kwotę 35 mln zł z 50-procentową bonifikatą, co stanowi zaledwie ułamek całkowitych kosztów planowanej inwestycji. Szacowany nakład na odbudowę obiektu to około miliard złotych na przestrzeni 6-10 lat.

- Jesteśmy zadowoleni, że dzięki pozytywnemu rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu aktu notarialnego Twierdza Modlin ma szansę na nowe, lepsze życie – podsumowuje Krzysztof Michalski, prezes AMW. – Trzeba z radością stwierdzić, że funkcja koszarowa odchodzi już w zapomnienie. Dziś nie potrzeba nam takiej liczby wojsk i fortec. Potrzeba nam pomysłowo zaadaptowanych miejsc i przestrzeni, gdzie można nie tylko przyjemnie spędzać czas, ale też uczyć się czy robić interesy

Jak podkreśla inwestor, by zaangażować się w rewitalizację obiektu takiej skali, trzeba umieć marzyć, nie tracąc z oczu perspektywy biznesowej. Grupa Konkret planuje wdrożyć na terenie Twierdzy Modlin koncepcję smart city – nowoczesnego i funkcjonalnego miasta. Ma być ono zaprojektowane w oparciu o model „work, live, educate and play”, który zakłada zastosowanie wysokich technologii w celu wykorzystania kapitału społecznego mieszkańców oraz ochrony historycznej zabudowy i środowiska naturalnego.

- Patrząc na Twierdzę, widzę przede wszystkim ogromny potencjał tego miejsca, możliwości i szanse, jakie wynikają z jego historii – mówi Wiesław Jan Prusiecki, prezes Konkret SA. – Chcemy, by obiekt ten był stopniowo przywracany ludziom – początkowo w formie terenów rekreacyjnych i zabezpieczonych obiektów historycznych, później formie idealnego miejsca do życia, pracy i zabawy.


Priorytetem w trakcie rewitalizacji twierdzy będzie ochrona substancji historycznej tego miejsca. Plany pierwszych działań obejmują szeroko zakrojone prace konserwatorskie oraz inwentaryzację. Na ten cel inwestor zabezpieczył już kwotę 48 mln zł. W kolejnych etapach Konkret położy nacisk na promocję kulturowego i społecznego potencjału Twierdzy Modlin.

Prowadzone będą prace, mające na celu powołanie wirtualnego centrum kultury - digital open air museum - zbioru wszystkich materiałów audiowizualnych dotyczących twierdzy. Cyfryzacja zebranych dokumentów oraz zdjęć pozwoli na zdalne zwiedzanie obiektów historycznych, a także udostępnienie historycznych zdjęć, map i pamiątek online.

Istotną rolę w decyzji o zaangażowaniu się grupy Konkret w renowację Twierdzy odegrała zakończona sukcesem rewitalizacja koszar 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Powstały na terenie koszar kompleks City Park został przez ekspertów oceniony jako wzorcowa inwestycja, łącząca walory historyczne z zamysłem biznesowym.

Kliknij, aby obejrzeć wszystkie zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto