Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UAM najlepszy dla niepełnosprawnych

Lilia Łada
Lilia Łada
Które uczelnie wyższe nie są głuche na potrzeby niedosłyszących? Okazało się, że Uniwersytet Adama Mickiewicza pod tym względem znajduje się w krajowej czołówce.

Odpowiedź na to pytanie postanowili znaleźć portal Słuchowisko.net oraz firma Oticon Polska – producent aparatów słuchowych. Efektem tych działań jest raport na temat przystosowania uczelni wyższych do potrzeb osób z problemami słuchu.
I co się okazało?
Większość polskich uczelni nie jest przystosowana do potrzeb niesłyszących. Tak niestety wygląda smutna rzeczywistość na polskich uczelniach.

Z naszych badań wynika, że proponowane rozwiązania to najczęściej specjalne stypendia, zmiana formy zaliczenia egzaminu dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub wydłużony czas trwania egzaminu. Ciekawą propozycją jest możliwość darmowego kserowania notatek przez osoby niedosłyszące, którą zapewnia m.in. Akademia Ekonomiczna w Katowicach.

Na tej liście znajdują się jednak na chlubne wyjątki. Wśród uczelni, które najlepiej dostosowały swoją infrastrukturę, znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. uczelnia posiada pętle indukcyjne, przenośne urządzenia FM, pracują tu także osoby posługujące się językiem migowym.

Najlepszymi uczelniami w rankingu okazały się ponadto: Akademia Podlaska w Siedlcach, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka oraz Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie.

Na podstawie zgromadzonych danych możemy stwierdzić, że na ogół uczelnie spełniają tylko ok. 50% podstawowych norm wymaganych do prawidłowego funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością słuchu.

Uczelnie, których zabrakło w przygotowanym przez nas raporcie nie prowadzą działań wspierających studentów z problemami słuchu lub nie udzieliły informacji na ten temat. W raporcie nie znalazły się również uczelnie, które ze względu na swój charakter wykluczają możliwość przyjmowania studentów niepełnosprawnych: uczelnie wojskowe, akademie muzyczne oraz większość akademii wychowania fizycznego  oraz akademii medycznych.

Raport powstał na zlecenie firmy Oticon Polska – producenta najnowocześniejszych aparatów słuchowych oraz dystrybutora aparatury diagnostycznej i różnego typu urządzeń wspomagających słyszenie, w tym pętli indukcyjnych i systemów FM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto