Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie V LO zwiedzali Fort VII

Jakub Skrzypczak
Jakub Skrzypczak
Uczniowie V LO pod wodzą Belfra Roku odwiedzili dawny obóz koncentracyjny. Mogli też zobaczyć część niedostępną dla turystów.
Ten materiał bierze udział w konkursie Tym Żyje Miasto! Na MM Moje Miasto Poznań każdy może publikować swoje materiały i wygrywać pieniądze! Co miesiąc ze wszystkich materiałów Dziennikarzy Obywatelskich opublikowanych na łamach mmpoznan.pl wybieramy najlepsze, a ich autorów nagradzamy! Każdego miesiąca w ten sposób rozdzielamy 500 zł! Przeczytaj wiecej o konkursie Tym żyje miasto!

Wycieczka odbyła się w ramach plebiscytu na Belfra Roku organizowanego przez portal MM Moje Miasto Poznań. Jak pamiętamy, w czerwcowym konkursie, po zażartej walce z Katarzyną Buziak z XXIV LO, ten tytuł przypadł Magdalenie Wawrzyńskiej, nauczycielce biologii z poznańskiego V LO.

- Nie spodziewałam się wygranej. Dopiero kilka dni przed ogłoszeniem wyników zdałam sobie sprawę, że jest szansa - tłumaczy zwyciężczyni. Bardzo się cieszę, bo uznanie ze strony uczniów to najlepsze co może spotkać nauczyciela.

- Zaangażowałem do konkursu całą rodzinę. Liczyłem na zwycięstwo, bo jak się za coś zabiorę to robię to do końca – wyjaśnia Marek, który częściowo przyczynił się do zwycięstwa pani Wawrzyńskiej.

Jedną z nagród, był plener fotograficzny dla klasy, która zgłosiła najlepszego nauczyciela. Klasa 2g, której uczennica zgłosiła do konkursu Magdalenę Wawrzyńską, udała się w nietypowe miejsce, bo do Fortu VII. Mało osób zdaje sobie sprawę, iż ten obóz, był pierwszym stworzonym na ziemiach polskich przez nazistów.

Klasa zwiedziła niemal każdy zakamarek fortu i poznała historię więźniów torturowanych i mordowanych przez hitlerowców. Nie brakowało komentarzy pełnych refleksji, wymienianych między uczniami, poruszonymi przeszłością tego miejsce. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy, że taki obóz w ogóle istniał w Poznaniu. Nikt nie mógł przejść obojętnie obok gablot z pamiątkami więźniów. Schody śmierci, z których zrzucano umęczonych Polaków, ciasne pomieszczenia, komora gazowa, te miejsca budziły niesamowite uczucia wśród młodych poznaniaków.

Klasa zawędrowała również do miejsc niedostępnych na co dzień dla zwiedzających. Uczniowie „piątki” zobaczyli tam m.in. karcer, w którym przetrzymywano więźniów, czy korytarze, którymi Polacy kilkadziesiąt lat temu, szli na śmierć. W przyszłości jednak, muzeum ma w planie otwarcie tej części, dla ogółu turystów.

- Wycieczka była bardzo ciekawa. Uświadomiła mi wiele ważnych rzeczy, o których na lekcjach historii nie można się dowiedzieć. Myślę, że to dobre miejsce na plener fotograficzny, ponieważ można tu zrobić wiele zdjęć o konkretnej tematyce – komentuje Agata z klasy 2g.

W tym jesiennym okresie zadumy, warto wybrać się w takie miejsce i zatrzymać na moment z choćby krótką refleksją.

Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia, przejdź do galerii

Czytaj też:
Belfer Roku: Wręczyliśmy nagrodę!

Magdalena Wawrzyńska, ucząca biologii i PO w V LO, wygrała plebiscyt na ulubionego belfra w Poznaniu. W środę wręczyliśmy jej nagrodę.




od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto