Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczyć się przez całe życie

sawyer
sawyer
Obsługa komputera, kursy angielskiego, wykłady i warsztaty - to tylko część oferty, z jakiej mogą skorzystać ci, którzy uważają, że na naukę nigdy nie jest za późno. Taką szansę, dzięki realizacji międzynarodowego projektu, daje im Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu.

WBPiCAK już od prawie dwóch lat pracuje nad realizacją projektu partnerskiego Grundtvig, który jest częścią progamu Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie”.

Nazwa programu pochodzi od nazwiska duńskiego filozofa – Mikołaja Grundtviga, który rozwijał koncepcję uczenia się przez całe życie. Takie jest tez główne założenie projektu, który koncentruje się na szeroko pojętej edukacji niezawodowej. Jego twórcy pragną dotrzeć do ludzi dorosłych, szczególnie mieszkańców społeczności lokalnych, dla których wcześniej dostęp do edukacji był ograniczony. Dla zainteresowanych przygotowywane są kursy, warsztaty, konsultacje.

W projekcie obok Polski biorą udział trzy miasta z: Włoch, Litwy i Szwecji. Instytucje partnerskie opracowują dwuczęściowe programy szkoleń dla dorosłych słuchaczy. Pierwszy z nich to temat indywidualny. WBPiCAK postawił na literaturę jako na narzędzie mające wypłynąć na rozwój osób dorosłych. Część druga jest wspólna dla wszystkich krajów i dotyczy kursów komputerowych i poprawy umiejętności cyfrowych wśród dorosłych słuchaczy.

- Bibliotekarze z pomocą potencjalnych odbiorców stworzyli program komputerowy, który ma dostarczyć osobom dorosłym podstawowej wiedzy i umiejętności w posługiwaniu się komputerem i Internetem – wyjaśnia Justyna Soltmann-Prędka, jedna z autorek programu powstającego w Poznaniu. – Oprócz tego przygotowaliśmy podręcznik i broszurę informacyjną. Wszystkie te materiały trafią do bibliotek w Wielkopolsce oraz osób zajmujących się edukacją dorosłych.

Realizacja programu to nie tylko indywidualna praca o zasięgu lokalnym, ale także konsultacje i spotkania z partnerami.
- Odbyły się już trzy spotkania partnerskie. W piątek, 24 maja, właśnie w Poznaniu, rozpocznie się kolejne – mówi Justyna Soltmann-Prędka. – Spotkania partnerów projektu są jego nieodzowną kwestią, bo współpraca musi odbywać się także na poziomie bezpośrednim. Istnieje wtedy możliwość wymiany doświadczeń i praktyk w zakresie edukacji dorosłych oraz podsumowania działalności każdego z miast partnerskich.

Program niezawodowej edukacji Grundtvig jest jednym z komponentów większego projektu Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” i jest przez niego współfinansowany.


wystawa pod

patronatem MM Moje

Miasto Poznań
Juwenalia

2010 w Poznaniu

wydarzenia, koncerty, imprezy
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto