MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uważaj na butle z gazem! Sprawdź, kiedy ich używanie jest bezpieczne!

Redakcja
Średnio raz w tygodniu w Polsce dochodzi do wypadku z powodu niewłaściwego działania butli gazowych! Przeczytaj, po czym poznać, że butla jest bezpieczna?

W Polsce używanych jest około 11 milionów 11-kg butli gazowych. Każda z nich jest napełniana kilka lub kilkanaście razy w roku. Używane są głównie do gotowania, ale także do ogrzewania, zasilania parasoli grzewczych, grilli, wózków widłowych.

- Tylko prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie rynku butli gazowych może zapobiec wzrostowi liczby wypadków - mówi Sylwester Śmigiel, przewodniczący Polskiej Organizacji Gazu Płynnego – organizatora kampanii Nie daj się nabić w butlę. - Prowadzone przez POGP statystyki pokazują, że średnio raz w tygodniu dochodzi do zdarzenia, w wyniku którego oprócz strat majątkowych, ludzie doznają uszczerbku na zdrowiu a nawet tracą życie. Dlatego też uznaliśmy za konieczne podjęcie działań edukacyjnych prewencyjnych, które przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników butli.

Powszechność oraz to, że butle gazowe są używane głównie w budynkach mieszkalnych, powoduje, że wszelkie nieprawidłowości obecne na rynku obrotu gazem niosą duże ryzyko dla milionów Polaków. To jeden z powodów, dla których Polska Organizacja Gazu Płynnego zdecydowała się na kampanię społeczną Nie daj się nabić w butlę. Organizacja uruchomiła  także specjalną infolinię. Po warszawskim numerem telefonu 22 321 50 88, można wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące ważności posiadanej butli, jej oznakowania, itp.

Każda prawidłowo napełniona butla gazowa powinna mieć:
- kolor inny niż czerwony, który jest zastrzeżony wyłącznie dla butli przeciwpożarowych (gaśnic). Kolor powinien pokrywać całą butlę. Każdy legalnie działający w Polsce dystrybutor ma jeden, zastrzeżony dla siebie kolor butli, z którym można go identyfikować i może napełniać butle tylko w tym kolorze;
- tabliczkę znamionową z informacją o ciężarze netto butli i maksymalnej ilości (wadze) gazu w butli oraz datą legalizacji;
- zaślepkę na zawór zabezpieczającą gaz przed wyciekiem w razie przypadkowego odkręcenia zaworu butli;
- folię termokurczliwą na zaworze butli, która świadczy o tym, że butla jest pełna, a także identyfikuje firmę napełniającą;
- instrukcję bezpieczeństwa w postaci naklejki. W instrukcji bezpieczeństwa znajdują się podstawowe informacje o gazie, rozlewni, która napełniła tę butlę i telefon kontaktowy. Należy pamiętać, że nazwa firmy napełniającej na naklejce butli musi być zgodna z nazwą namalowaną na butli.

Zasady bezpiecznego użytkowania butli gazowych:
- Kupuj butlę wyłącznie ze znanego i legalnego źródła.
- Sprawdzaj czy na butli znajduje się informacja o producencie tej butli.
- Zachowuj folię termokurczliwą i paragon do ewentualnej reklamacji.
- Poproś przeszkolonego instalatora o sprawdzenie przynajmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowej.
- Dbaj o stan techniczny przewodów gazowych w twoim urządzeniu, głównie przewodów gumowych (Należy regularnie sprawdzać, czy wąż gazowy nie jest uszkodzony lub pęknięty!).
- Nie przechowuj butli w piwnicach, pomieszczeniach poniżej poziomu terenu.
- Transportuj butle wyłącznie w pozycji stojącej, zabezpieczając ją przed przesuwaniem.
- Zapewnij skuteczną wentylację w pomieszczeniach, w których stosujesz urządzenia na gaz płynny. Pamiętaj o tym, że gaz płynny jest cięższy od powietrza.


17, 18,


24, 25 lipca, Stary Rynek
od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto