V Festiwal Atelier Ptt: Kobiety I Cyfrowy Świat

Redakcja
Pierwszy festiwalowy wieczór to dwa spektakle, które dzieli ...
Pierwszy festiwalowy wieczór to dwa spektakle, które dzieli ... Cezary Adamski / PTT
Udostępnij:
Pierwszy festiwalowy wieczór to dwa spektakle, które dzieli praktycznie wszystko - ale łączy taniec i pasja - "Double Trouble" oraz "Unknown - Niewiadoma (wersja 2012)".

Double Trouble Karoliny Wyrwał doskonale wpisuje się w postmodernistyczne myślenie o sztuce i współczesnym świecie. W spektaklu kluczową rolę odgrywa muzyka - a raczej miksowanie różnych sampli skomponowanych przez Paula Tinsley'a.

Poprzez manipulację dźwiękowymi kostkami tancerki wyzwalają z niewielkich kolorowych kostek jedne dźwiękowe frazy i kończą inne. Momentami drażniące, wibrujące dźwięki, układające się w dodekafoniczny ciąg, towarzyszą nam od początku do samego końca. Czasami przerywane są tylko frazą melodii, by znowu powrócić do swojego odhumanizowanego, technicznego brzmienia.

W takiej dźwiękowej strukturze muszą odnaleźć się tancerki. Próbują zdefiniować siebie poprzez dźwięki wydawane przez małe kostki, którymi zawsze rządzi "ta druga". Ten taniec nie jest dialogiem dwojga ludzi, to raczej opowieść o próbach sprawdzenia granic dominacji i ciekawości tego, co będzie jeśli posunę się dalej. Co jednak, jeśli w czasie tych wszystkich prób wyczerpią się baterie?

"Double Trouble", chor. Karolina Wyrwał; fot. Cezary Adamski / PTT

Double Trouble nie jest "lekką, łatwą i przyjemną" taneczną opowieścią. To głęboko przemyślany, konsekwentny rozrachunek z cyfrowym światem, pozorną samodzielnością, która okazuje się jedynie mirażem, gdy zabraknie jakiejkolwiek osoby, wobec której możemy samodzielność manifestować.

Zupełnie inna niż Double Trouble jest wersja 2012 The Unknown - Niewiadomej Pawła Malickiego - bardziej w konwencji teatru tańca, do jakiego widzowie są przyzwyczajeni. Malicki porusza także łatwiejszy do zidentyfikowania problem - ponieważ po raz kolejny próbuje zdekonstruować kobiecość. W swoich poszukiwaniach całkowicie pomija biblijną wersję, w myśl której kobieta jest nieczysta ponieważ powstała z żebra Adama. Malicki sięga do kobiety wyłaniającej się z wodnej kipieli, do kobiety matki-ziemi..."The Unknown - Niewiadoma (wersja 2012)"; chor. Paweł Malicki,; fot. Cezary Adamski / PTT

Posługuje się atrybutami kobiecości - butami na wysokich szpilkach, intensywnymi w barwach strojami. A każdej ze swoich kobiecych bohaterek każe przeżywać swoją historię, opowiadać o swoich rozterkach i emocjach. W tych poszukiwaniach źródeł kobiecości najmniej istotny jest mężczyzna, jednak bez niego historia byłaby niepełna. Jednak, czy mężczyzna pojawia się w wyniku działań kobiet, które są żyzną ziemią, czy też jest brakującym elementem, którego kobiety poszukiwały - na te pytania widz musi sobie odpowiedzieć samodzielnie. To kolejna niewiadoma.

The Unknown - Niewiadoma (wersja 2012) jest - w przeciwieństwie do aseptycznego wręcz Double Trouble - niezwykle plastycznym przedstawieniem. Gra świateł tworzy bardzo malarskie wizje, silnie działające na widza. Gdy dodamy do tego ścieżkę dźwiękową autorstwa Amona Tobina i Michała Jacaszka, otrzymujemy niezwykle efektowne opakowanie skrywające ważne pytania - kilka niewiadomych. I tropy, po których widz (jeśli zechce) dotrze do własnej prawdy.


Double Trouble

choreografia: Karolina Wyrwał
programowanie dźwięku/muzyka: Paul Tinsley
scenografia/kostiumy: Zofia Jakubiec
realizacja świateł: Arkadiusz Kuczyński
tańczą: Urszula Bernat i Katarzyna Kamińska

The Unknown – Niewiadoma (wersja 2012)


choreografia: Paweł Malicki
muzyka: Amon Tobin, Michał Jacaszek
tańczą: Zofia Jakubiec, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech, Małgorzata Mielech, Karolina Wyrwał, Artur Bieńkowski
kostiumy: Zofia Jakubiec

W ramach V Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca zobaczymy jeszcze:

sobota, 25 lutego, godz. 19.00

Arytmia

The Unknown – Niewiadoma (wersja 2012)

niedziela, 26 lutego, godz. 18.00

Pokaz finałowy warsztatów Labanowskiej Analizy Ruchu

Arytmia

Double Trouble

Bilety w cenie 30 zł za udział w jednym dniu festiwalowym można kupić w impresariacie Polskiego Teatru Tańca, ul. Kozia 4, oraz na stronie http://zaproszenia.ptt-poznan.pl/.
**

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Materiał oryginalny: V Festiwal Atelier Ptt: Kobiety I Cyfrowy Świat

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie