Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy wieczory z młodym tańcem

Redakcja
Już 24 lutego rozpocznie się kolejna edycja najbardziej ...
Już 24 lutego rozpocznie się kolejna edycja najbardziej ... Cezary Adamski
20 lutego rozpocznie się kolejna edycja najbardziej obleganego poznańskiego spotkania z tańcem – V festiwal Atelier Polskiego Teatru Tańca.

Polski Teatr Tańca to jeden z najbardziej znanych polskich teatrów na świecie. Chociaż istnieje od 39 lat, to nigdy w Poznaniu nie znalazła się dla niego stała scena. Od 13 lat działa w teatrze Atelier – tworzy je grupa tancerzy Polskiego Teatru Tańca oraz gościnnie młodzi twórcy z innych zespołów.

Wszyscy szukają własnych dróg do tanecznej tożsamości – łączą taniec, teatr, plastykę, muzykę i sztuki wizualne. A swoje najnowsze dokonania prezentują na Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca.

- Atelier okazało się wspaniałym miejscem dla bardzo wielu tancerzy – mówi Ewa Wycichowska, choreograf, dyrektor Polskiego Teatru Tańca. – To właśnie z uwagi na Atelier tancerze często wybierają Polski Teatr Tańca a nie teatry ze stałymi scenami, ponieważ takie miejsce pozwala im nie tylko na bycie odtwórcą, ale również twórcą.

V Festiwal Atelier Polskiego Teatru Tańca to trzy spektakle – dwa z nich to zupełnie nowe dzieła, a jedno przedstawienie będzie zupełnie nowa wersją znanego już widzom spektaklu.

- Kolejny raz musimy zrealizować festiwal w trudnym miejscu, na scence w naszym studiu – mówi ze smutkiem Ewa Wycichowska. - Ale nie mniej gorąco zapraszamy, bo tam wszystko widać, widać z bliska co myślą i jakie akcje wykonują tancerze Polskiego Teatru Tańca, koledzy młodych choreografów.

Festiwal rozpocznie się 20 lutego od wykładów i projekcji filmów, natomiast spektakle będzie można oglądać od 24 lutego. Od 20 do 22 lutego trwać będą intensywne warsztaty tańca współczesnego prowadzone przez Paulię Wycichowską. Pełen program na stronie ptt-poznan.pl.  

V Festiwal Atelier Polskiego Teatru Tańca – program spektakli:

piątek, 24 lutego, godz. 19.00

Double Troble

The Unknown – Niewiadoma (wersja 2012)

sobota, 25 lutego, godz. 19.00

Arytmia

The Unknown – Niewiadoma (wersja 2012)

niedziela, 26 lutego, godz. 18.00

Pokaz finałowy warsztatów Labanowskiej Analizy Ruchu

Arytmia

Double Trouble

Bilety w cenie 30 zł za udział w jednym dniu festiwalowym można kupić w impresariacie Polskiego Teatru Tańca, ul. Kozia 4, oraz na stronie http://zaproszenia.ptt-poznan.pl/.

V Festiwal Atelier Polskiego Teatru Tańca – o spektaklach

Double Trouble

choreografia: Karolina Wyrwał
programowanie dźwięku/muzyka: Paul Tinsley
scenografia/kostiumy: Zofia Jakubiec
realizacja świateł: Arkadiusz Kuczyński
tańczą: Urszula Bernat i Katarzyna Kamińska

Karolina Wyrwał:To jest już moja trzecia realizacja w Polskim Teatrze Tańca. Inspiracją do tego spektaklu była twórczość amerykańskiej konceptualnej artystki Barbary Kruger, ale oddźwięk jej pracy jest bardziej polityczny i feministyczny, natomiast ja skupiłam się na transformacji rzeczywistości, stworzeniu dwóch światów, dwóch spojrzeń na ten sam obraz. Ważną rzeczą w tym spektaklu jest współpraca z brytyjskim kompozytorem Paulem Tinsley’em, który tym razem nie skomponował całej muzyki, a jedynie sample. Tancerki na żywo, poprzez manipulacje kostkami dźwiękowymi będą tworzyć muzykę w tym spektaklu. Te kostki muzyczne w przestrzeni teatralnej zostały użyte po raz pierwszy.
Tematem przewodnim jest również pewnego rodzaju manipulacja i przenikanie się dwóch światów, które najpierw są odrębne, później stają się pewną całością.

The Unknown – Niewiadoma (wersja 2012)


choreografia: Paweł Malicki
muzyka: Amon Tobin, Michał Jacaszek
tańczą: Zofia Jakubiec, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech, Małgorzata Mielech, Karolina Wyrwał, Artur Bieńkowski
kostiumy: Zofia Jakubiec

Paweł Malicki:To jest nowa wersja „The Unknown – Niewiadomej”, ale tak właściwie to zupełnie inny spektakl. Każde podejście jest nowe… Najpierw złożyliśmy to, co było na scenie, a następnie z tancerzami rozwaliliśmy to wszystko.
W spektaklu chcę mówić przez kobiety – ich ciała i osobowości. Chcę mówić o tym, jakie jest nasze patrzenie, że to co widzimy nie jest tak oczywiste, że czasami ta tytułowa niewiadoma jest zupełnie czymś innym. Wydaje się nam, że chodzi o jedna sprawę, a niewiadomą okazuje się zupełnie inna rzecz.

Arytmia


reżyseria i choreografia: Zofia Jakubiec, Tomek Pomersbach
tańczą i współtworzą: Artur Bienkowski, Zofia Jakubiec, Kornelia Lech, Lukas Leopold, Katarzyna Rzetelska
muzyka: Joanna Waluszko
kostiumy: Zofia Jakubiec

Tomek Pomersbach: Wyjściem dla nas było odniesienie się do ciała, do życia, odczuwania, a nie praca nad formą czy poszukiwanie jakiegoś ruchu. Z piątką tancerzy zaangażowanych w ten projekt zajmowaliśmy się poszukiwaniem różnych doznań. Doprowadziło nas to do tego, że każda z tych pięciu osób zafunkcjonowała w spektaklu zupełnie inaczej. Można nawet powiedzieć, że każda z tych osób jest inną opowieścią.
Natomiast w procesie tworzenia okazało się, że cały spektakl dotyczy samotności. I bardzo uniwersalnej tęsknoty człowieka za poczuciem spełnienia, za momentem zatrzymania. Każda z tych pięciu osób występujacych w tym spektaklu do tego dąży, ale z różnych powodów nie zauważa możliwości spotkania z drugim człowiekiem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto