MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu będą skuteczniej leczyć reumatyzm

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
W Poznaniu otwarto kolejny gabinet terapii biologicznej. Będą w nim leczeni pacjenci ze schorzeniami reumatologicznymi.

Nowoczesny gabinet, w którym można chorym podawać skuteczne leki biologiczne, został otwarty w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Degi. Jest to trzeci taki gabinet w Poznaniu.

Terapia biologiczna opiera się na leczeniu nowoczesnymi lekami biologicznymi, które podawane są w zastrzykach lub za pomocą kroplówek. Dzięki temu lek trafia bezpośrednio w miejsce stanu zapalnego i blokuje dalszy rozwój choroby.

Co prawda, taka terapia prowadzona jest w szpitalu im. Degi już od kilku lat, jednak dzięki nowemu gabinetowi będzie można ją prowadzić w bezpieczniejszych dla pacjenta warunkach.
- Dotychczas pacjenci otrzymywali leki biologiczne podczas pobytu na normalnych oddziałach, przez co łatwiej było o różnego rodzaju powikłania czy zakażenia - tłumaczy Włodzimierz Samborski, kierownik Kliniki Reumatologii i Rehabilitacji. - Teraz wszystko będzie się odbywało na specjalistycznych łóżkach i w lepszych, bardziej cywilizowanych warunkach. Wlew, czyli podanie leków jednemu pacjentowi, trwa ok. 3-4 godzin.

Kuracja jednego pacjenta metodą terapii biologicznej kosztuje ok. 40-50 tys. zł. Leki biologiczne wprawdzie są niezwykle skuteczne, ale też bardzo drogie, a procedura ich produkcji skomplikowana.

Obecnie z takich leków w Poznaniu korzysta ok. 120 osób, jednak zapotrzebowanie jest co najmniej 10 razy większe. Szacuje się, że w całej Polsce na reumatoidalne zapalenie stawów cierpi ponad 400 tys. osób. Choroba ta dotyka w głównej mierze młodych ludzi w okresie zwiększonej aktywności zawodowej.

Terapia biologiczna jest nowatorską metodą leczenia wadliwie działającego układu immunologicznego. Dzięki temu skuteczniej można leczyć reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz łuszczycowe zapalenie stawów. Ważny jest również wymiar ekonomiczny, ponieważ zastosowanie terapii pozwala skrócić czas pobytu chorego w szpitalu.

Nowy gabinet powstał dzięki grantowi firmy MSD. Pozostałe gabinety mieszczą się w szpitalach na ul. Lutyckiej oraz na ul. Szkolnej. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa odbywać się będzie w ramach programów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

od 7 lat
Wideo

Niebezpieczne komary w Europie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto