Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu brakuje krwi

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Lato to okres, w którym oddawanie krwi jest szczególnie ważne. W ...
Lato to okres, w którym oddawanie krwi jest szczególnie ważne. W ... archiwum/Adam Łojewski
Lato to okres, w którym oddawanie krwi jest szczególnie ważne. W Poznaniu tego lata brakuje zapasów nawet najpopularniejszych grup krwi.

Krew jest potrzebna przez cały rok, aby ratować życie chorych i poszkodowanych w wypadkach. Latem te potrzeby są szczególnie duże ze względu na większą liczbę wypadków drogowych. Niestety, jednocześnie jest to pora roku, w której osób oddających krew jest mniej niż zwykle.

- Przyczyn tego stanu jest wiele – przyznaje Michał Sokołowski z działu marketingu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieszczącego się przy ul. Marcelińskiej 44. – Latem z Poznania wyjeżdżają m.in. studenci stanowiący dużą grupę dawców. Także inne osoby wyjeżdżają na urlopy, a słoneczna pogoda sprawia, że myśli się raczej o wypoczynku niż oddawaniu krwi.

Wiele osób, które na co dzień oddają krew, latem z różnych względów nie mogą tego robić. Chodzi m.in. o alergików, którzy latem muszą przyjmować leki łagodzące skutki pylenia roślin.

To wszystko sprawia, że krwi brakuje.
- Jak zwykle brakuje grup ujemnych, ale także popularnych grup dodatnich jak ARh+ i 0Rh+ - wyjaśnia Sokołowski. – Tę pierwszą ma 32 proc. populacji, tę drugą około 31. Zapasy mamy bardzo małe, ale na szczęście cały czas nie jest to poziom, który uniemożliwiałby ratowanie życia.

Aby złagodzić skutki niedoboru krwi, RCKiK stara się zwiększyć liczbę dawców poprzez wysyłanie w różne miejsca krwiobusów i organizowanie stacjonarnych akcji oddawania krwi np. w urzędach czy centrach handlowych.

Mimo wielu głośnych akcji chociażby takich jak „Krewni Euro” liczba dawców krwi w Poznaniu cały czas utrzymuje się na podobnym poziomie.
- Duże akcje powodują takie pojedyncze zrywy ludzi, ale nam najbardziej zależy na dawcach, którzy krew oddawaliby stale i systematycznie – przyznaje Sokołowski.

W minionych latach zmienił się za to profil typowego krwiodawcy. Jak opowiada Sokołowski, jeszcze niedawno krew oddawali głównie mężczyźni, dziś jest równie wiele kobiet.
- Nie ma już właściwie czegoś takiego jak profil typowego dawcy – mówi Michał Sokołowski. – Oddają wszyscy, starsi, młodsi, kobiety, mężczyzny, wykształcenie też nie ma znaczenia.

Kto może oddawać krew?

Krew może oddawać każdy, kto:
- ukończył 18 rok życia a nie przekroczył 65 roku życia
- posiada dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymację)

Kto nie może oddawać krwi?

Bezwzględne przeciwwskazania do oddawania krwi:
- ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego i nerek,
- zakażenie chorobami zakaźnymi (np. HIV, żółtaczka, kiła)
- zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi
- używanie środków psychoaktywnych
- choroby krwi
- łuszczyca
- cukrzyca
- nowotwory złośliwe
- padaczka

Krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Marcelińskiej 44. Jest ono czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15, a w soboty od 7 do 12. Przypominamy, że oddając krew, możecie poprosić o wystawienie zaświadczenia usprawiedliwiającego twoją nieobecność w pracy (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia), uczelni, szkole.

Kto ma za daleko na Marcelińską, w czwartek, 25 lipca może oddać krew w ambulansach, które będą czekać na dawców na rondzie Rataje i placu Mickiewicza.

Więcej informacji znajdziecie na stronach www.rckik.poznan.pl i www.facebook.com/RCKiKPoznan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto