Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu są już pogotowia rodzinne

Joanna KARDASZ
Pokrzywdzone dzieci nie będą trafiały bezpośrednio np. do domu dziecka.
Pokrzywdzone dzieci nie będą trafiały bezpośrednio np. do domu dziecka.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu zawarł już trzy pierwsze umowy z osobami, które będą pełnić funkcję rodzin zastępczych o charakterze pogotowia rodzinnego.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu zawarł już trzy pierwsze umowy z osobami, które będą pełnić funkcję rodzin zastępczych o charakterze pogotowia rodzinnego.

Nowa forma opieki zastępczej spowoduje, że dzieci z rodzin patologicznych nie trafią już bezpośrednio do Domów Dziecka, ale do pogotowia rodzinnego. Poznań wprowadził ją jako pierwszy. Polega ona na podpisaniu przez małżeństwa lub osoby samotne umowy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie o prowadzeniu pogotowia rodzinnego.

- Pogotowia rodzinne zapewnią dzieciom łagodniejsze niż placówki wychowawcze odejście od patologicznej rodziny naturalnej — mówi Marek Oziemkowski, kierownik Działu Opieki Zastępczej w MOPR w Poznaniu.

Nie dłużej niż rok

Do pogotowia rodzinnego kierować się będzie dzieci pokrzywdzone przez los na pobyt okresowy do czasu unormowania ich sytuacji życiowej, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy.

Rodzina zastępcza, która zgodziła się pełnić funkcję pogotowia rodzinnego, nie będzie mogła odmówić przyjęcia dziecka do 10 lat, nawet jeżeli zostanie ono doprowadzone przez policję.

- Obecnie jesteśmy na etapie występowania do sądu o zgodę na umieszczenie kilkorga dzieci w pogotowiach rodzinnych — tłumaczy M. Oziemkowski.

Doprowadzenie dziecka do rodzinnego pogotowia opiekuńczego będzie mogło jednak nastąpić nawet bez zgody rodziców dziecka. Szczególnie, jeżeli stwierdzone zostanie zagrożenie jego zdrowia, porzucenie, a także gdy nie jest możliwe ustalenie tożsamości rodziców lub ich miejsca pobytu.

- Pogotowia rodzinne doprowadzą do rezygnacji z fatalnej praktyki u-mieszczania małych dzieci w pogotowiu opiekuńczym, gdzie maluchy często przebywają z bardzo zdemoralizowaną młodzieżą - mówi M. Oziemkowski.

Będzie lepiej dla dzieci

Pomysł powstania w Poznaniu tej nowej formy opieki zastępczej pozwoli ograniczyć umieszczanie dzieci w dużych placówkach opiekuńczo-wycho- wawczych, np. w domach dziecka. Ma to na celu przejęcie w niedługim czasie przez pogotowia rodzinne pieczy nad małymi dziećmi. Nie oznacza to, że dotychczas funkcjonujące domy dziecka zostaną zlikwidowane.

Placówki te będą opiekować się wyłącznie dziećmi starszymi. W przypadku niewywiązywania się rodziny zastępczej z przyjętych zadań lub ustania warunków wymaganych do pełnienia funkcji pogotowia rodzinnego, starosta zawiadomi o tym sąd opiekuńczy, który może rozwiązać umowę z taką rodziną bez zachowanie terminu wypowiedzenia.

Lidia Leońska
rzecznik prasowy MOPR
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej o charakterze pogotowia rodzinnego wymagało od kantydatów uzyskania pozytywnej opinii ośrodka pomocy społecznej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata, wydanej na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego. Kandydaci musieli odbyć także szkolenie oraz uzyskać zaświadczenie kwalifikacyjne.
Pogotowie jak rodzina

Pogotowie rodzinne działa na takich samych zasadach jak rodzina zastępcza, tyle, że pobyt dziecka w pogotowiu nie może przekroczyć 12 miesięcy. Jest to forma opieki zastępczej, w ramach której małżeństwo bądź osoba samotna przyjmują do swojego mieszkania dziecko lub kilkoro dzieci, stwarzając im warunki takie, jak w modelowo funkcjonującej rodzinie.
Dzieci w rodzinie zastępczej umieszczane są na podstawie orzeczenia Sądu Rodzinnego o ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej.
Osoby zainteresowane prowadzeniem pogotowia rodzinnego muszą przede wszystkim zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej 55 paw. 18/19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto