Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W poznańskim schronisku panuje groźny wirus! Koty cierpią na panleukopenię. Potrzebna jest pomoc

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
Liczba kotów przebywających w schronisku wciąż rośnie.
Liczba kotów przebywających w schronisku wciąż rośnie. Schronisko dla zwierząt w Poznaniu
Schronisko dla zwierząt przy ul. Kobylepole w Poznaniu ma poważny problem. Placówka nie ma już miejsc dla kotów. Obecnie 6 z 9 oddziałów szpitalnych jest skażonych wirusem panleukopenii. Schronisko prosi o pomoc.

Poznańskie schronisko poinformowało o trudnej sytuacji 20 września.

- Szanowni Państwo, kończy nam się miejsce na koty. Obecnie mieszkają one dosłownie wszędzie, także na korytarzach w klatkach - od lipca panuje u nas panleukopenia. Obecnie 6 z 9 oddziałów szpitalnych jest skażonych wirusem panleukopenii, wciąż wykrywamy nowe przypadki i czas kwarantanny dla pozostałych na oddziale kotów znów się wydłuża. Zwierzęta z tych oddziałów nie mogą trafić w najbliższym czasie do adopcji, a kiedy do niej trafią - tego nie wiemy

- informuje schronisko.

Liczba kotów przebywających w schronisku wciąż rośnie. Pracownicy schroniska nie są już w stanie zapewnić kotom bezpieczeństwa i zagwarantować, że nie zarażą się wirusem.

- Jeśli tylko macie możliwość, nie przywóźcie do nas kotów i kociąt w tej chwili - ich zdrowie jest w obecnej sytuacji bardzo zagrożone. Jeśli macie możliwość przetrzymać zwierzęta u siebie do czasu aż sytuacja się u nas unormuje - bardzo o to prosimy

- apeluje poznańskie schronisko.

Placówka prosi o pomoc wszystkich poznaniaków. Potrzebne są ręczniki, ściereczki, koce i poszewki. Schronisko prosi także o adopcję chorych kotów.

Schronisko opisuje sytuację jednego z chorych na panleukopenię kotów. Mała kotka jest zasmarkana, ale mimo to rozrabia. Mimo choroby sama zjada karmę z miski.

W poznańskim schronisku dla zwierząt przebywa obecnie około 400 kotów.

Jak pomóc schronisku w Poznaniu?

Można wspomóc schronisko wpłacając pieniądze na konto: 10 1020 4027 0000 1502 1262 6786.

Koce, ręczniki, ścierki, karmę dla zwierząt można zawozić do schroniska:
Schronisko dla zwierząt w Poznaniu
ul. Kobylepole 51, 61-304 Poznań
tel. 61 868 10 86
e-mail: [email protected]

Panleukopenia kotów

To choroba znana również jako zakaźne zapalenie jelit kotów, tyfus koci i agranulocytoza. Jest to zakaźna, wysoce zaraźliwa, wirusowa choroba wszystkich kotowatych. Przebiega z objawami zapalenia układu pokarmowego, wraz z towarzyszącą leukopenią. Wirus jest oporny na warunki środowiska zewnętrznego i większość środków dezynfekcyjnych. Najbardziej wrażliwe na zachorowanie są młode zwierzęta między 2 a 5 miesiącem życia, u których spadł poziom przeciwciał matczynych.

Źródłami zakażenia są wydzieliny i wydaliny chorych zwierząt (głównie kał, ślina, wymiociny). Zakażenie następuje najczęściej drogą pokarmową wirusem obecnym w środowisku (miski, kuwety, legowiska) oraz przez kontakt bezpośredni. Możliwe jest przeniesienie zakażenia przez owady (pchły, wszy itp.).

Dominujące objawy to gorączka, depresja, biegunka (czasem z domieszką krwi), wymioty, odwodnienie, znaczna bolesność brzucha, wychudzenie. U młodych zwierząt może wystąpić nadostry przebieg choroby – śmierć następuje nagle, bez pojawienia się objawów. W przebiegu ostrym padnięcia następują najczęściej w 3 – 5 dniu choroby. Współczynnik umieralności jest wysoki i bez podtrzymującej terapii może wynosić nawet do 75 procent. Śmiertelność nieszczepionych kociąt wynosi nawet do 90 procent. Zwierzęta starsze, powyżej kilku miesięcy życia, chorują łagodniej, a śmiertelność jest dużo niższa.

Podczas leczenia podaje się antybiotyki, aby zapobiec wtórnym nadkażeniom bakteryjnym. W ciężkich stanach kluczową rolę odgrywa niwelowanie skutków odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych poprzez intensywne wlewy dożylne. Stosuje się środki przeciwbólowe, hamujące wymioty i biegunkę.

Skuteczną metodą zapobiegania panleukopenii kotów jest szczepienie. Należy szczepić koty klinicznie zdrowe i odrobaczone. Szczepienia kociąt należy zacząć jak najwcześniej, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Wirus panleukopenii nie atakuje człowieka.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - Szreniawa:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W poznańskim schronisku panuje groźny wirus! Koty cierpią na panleukopenię. Potrzebna jest pomoc - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto