MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2010: Roaming w krajach Unii Europejskiej taniej od czwartku

Redakcja
O interesy turystów podróżujących po krajach Unii Europejskiej upomniał się Parlament Europejski określając maksymalne stawki za międzynarodowe połączenia komórkowe. Nowe taryfy zaczną obowiązywać w najbliższy czwartek, 1 lipca.

To, co najważniejsze dla dzwoniących i odbierających połączenia komórkowe za granicą, to fakt, że rozporządzenie obowiązuje na terytorium 27 państw członkowskich Unii i muszą się do niego dostosować wszyscy operatorzy telefonii komórkowych.

Ustalono, że opłata za minutę połączenia w ramach eurotaryfy nie może przekroczyć 0,39 euro (bez VAT) – w przypadku połączeń inicjowanych przez abonenta i 0,15 euro (bez VAT) w przypadku połączeń przychodzących.

Od 1 lipca 2010 cena SMS-a wysłanego w roamingu nie może przekroczyć 0,11 euro (bez VAT).

Dla abonentów korzystających z roamingu eurotaryfa musi zostać aktywowana automatycznie. Wyjątkiem są abonenci, którzy wcześniej dokonali świadomego wyboru innej dostępnej taryfy roamingowej u swojego operatora.

Operatorzy nie mogą pobierać opłat od użytkowników z tytułu odbierania przez nich wiadomości głosowych dostarczanych w roamingu.

Już od roku wszyscy operatorzy mają obowiązek przejścia na naliczanie sekundowe opłat za połączenia wykonywane z zagranicy i połączenia otrzymywane za granicą, z zastrzeżeniem, że naliczanie sekundowe może nastąpić od razu lub po upływie maksymalnie pierwszych 30 sekundach połączenia wykonywanego z zagranicy.  Oznacza to, że naliczanie sekundowe powinno zacząć obowiązywać najpóźniej od 31 sekundy połączenia wychodzącego.

Od 1 marca 2010 zmieniły się zasady informowania o opłatach za transmisję danych w roamingu.

- Operatorzy zobowiązani są oferować użytkownikom limity cenowe dla transmisji danych, tzw. cut off limits, a także zapewnić możliwość celowego, bezpłatnego wyboru usługi informowania o skumulowanych wartościach za korzystanie z usług transmisji danych, które mogą zostać przedstawione np. kwotowo lub ilościowo – wyjaśniają pracownicy Urzędu Komunikacji elektronicznej.

W tym celu operator udostępnia jeden lub kilka maksymalnych limitów finansowych, które odpowiadają określonej ilości danych do wykorzystania przez użytkownika. Jednym z takich limitów w trakcie jednego okresu rozliczeniowego jest domyślny próg finansowy, który maksymalnie wynosi 50 euro (bez VAT). Alternatywnie limity mogą zostać określone również w ilości dostępnych do wykorzystania danych (np. 5 MB, 10 MB) pod warunkiem, że abonent zostanie poinformowany o opłatach odpowiadających tym limitom.

Domyślny limit ma zastosowanie wobec wszystkich użytkowników, którzy nie wybrali innej dostępnej opcji.

Po wykorzystaniu 80 proc. dostępnego limitu cenowego lub ilościowego, operator macierzysty jest zobowiązany przesłać stosowne powiadomienie. Po wykorzystaniu całego dostępnego limitu użytkownik dokona wyboru czy chce dalej korzystać z usługi, czy tez transfer danych ma zostać wstrzymany. Operator jest zobowiązany również informować użytkownika o kosztach związanych z transmisją danych w roamingu.


17, 18,

24, 25 lipca, Stary Rynek
3 lipca
2010 - Malta
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto