Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważne odkrycie podczas prac budowlanych w centrum Poznania! "To gratka dla archeologów i historyków"

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Zabudowania handlowe i kamienice mieszkalne pochodzą prawdopodobnie z XV wieku.
Zabudowania handlowe i kamienice mieszkalne pochodzą prawdopodobnie z XV wieku. archiwum prywatne
W zeszłym tygodniu podczas prac budowlanych w okolicy Starego Rynku - na ul. Jana Baptysty Quadro w Poznaniu - odkryto mury średniowiecznych kamienic. Sprawą zajmują się archeologowie.

- To gratka dla archeologów, historyków i tych, którzy interesują się przeszłością Poznania, bo tego typu mury, szczególnie na rynku, nigdy nie były odsłonięte na taką skalę. Jest to niepowtarzalna okazja, aby wszystko udokumentować - mówi profesor Artur Różański, archeolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych.

W centrum Poznania odkryto średniowieczne mury! "To gratka dla archeologów i historyków"

- Udało się odkryć mury kamienic średniowiecznych, właściwie kramów, które funkcjonowały na rynku już od XV wieku. One oczywiście w pierwszym zarysie były drewniane, natomiast nam udało się natrafić na formę przebudowaną - czyli murowanych budynków, które idą w ciągu ulicy Jana Baptysty Quadro - mówi prof. Różański.

Jak poinformował profesor Różański, przed rozpoczęciem prac na rynku było wiadomo, że mury się tam znajdują, jednak nie były one w całości odkryte, więc dokumentacja była niepełna.

- Część murów była odkryta zaraz po wojnie. W momencie, kiedy zdecydowano się na przebudowę rynku i rozbiórkę kamienic śródrynkowych, fundamenty były widoczne. Jednak wcześniej udokumentowano tylko częściowo korony niektórych murów i nie badano ich dalej - mówi Różański - Tam, gdzie dziś znajdują się Galeria Miejska Arsenał i Muzeum Wojska Polskiego, stały wcześniej murowane kamienice. Projekt modernizacji nie zakładał jednak ich odbudowy, ale zdecydowano się na budowę białych budynków - kontynuuje.

Według planu zagospodarowania, w miejscu odkrycia - dokładnie przy wejściu na ulicę Jana Baptysty Quadro od strony południowej - miała powstać przepompownia pod sieć wodno-kanalizacyjną i rura, która ma zbierać deszczówkę. Do przepompowni trzeba doprowadzić jednak instalacje, które mają przebiegać przez obszar odkrytych murów.

Harmonogram prac na ul. Jana Baptysty Quadro ulegnie zmianie

- Problem jest taki, że pomiędzy dwoma ścianami jest bardzo wąska przestrzeń, a konieczne jest umieszczenie tam całych instalacji, które były zaprojektowane w ciągu ulicy Jana Baptysty Quadro. Nie można jednak w tym celu zniszczyć murów - tłumaczy profesor.

Odkrycie wymaga przebadania, dlatego harmonogram prac związanych z instalowaniem sieci wodno-kanalizacyjnej ulegnie zmianie.

Ciąg dalszy tekstu pod materiałem wideo.
Miejskie Historie - Piła:

od 16 lat

- Przed podjęciem prac związanych z montowaniem instalacji, archeologowie muszą przebadać przebieg całej trasy. Powstał więc pomysł, aby najpierw odkryć w całości mury, a następnie w ich obrębie zainstalować sieć - tłumaczy Różański.

Co dalej ze znaleziskiem?
Sprawą zajmie się miejski konserwator zabytków, który podejmie decyzję, co zrobić w sprawie znaleziska.

- Liczę na to, że znaleziska uda się w pewien sposób wyeksponować i wszystko zostanie zadaszone, a będzie to dodatkowa atrakcja dla turystów - mówi profesor.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ważne odkrycie podczas prac budowlanych w centrum Poznania! "To gratka dla archeologów i historyków" - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto