Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie firmy inwestują w studenta

Paulina Jęczmionka
Laureatki z przedstawicielami firm Hettich i Rehau
Laureatki z przedstawicielami firm Hettich i Rehau Europort Media
Wielkopolskie firmy nagrodziły prace młodych projektantów. Wśród pięciorga laureatów międzynarodowego konkursu International Design Award znalazł się jeden polski zespół studentek z Gdańska. Organizatorzy - meblowo-budowlane przedsiębiorstwa z podpoznańskich miejscowości - w nagrodę za "kuchnię bez przeszkód" wręczyli im dwa tys. euro.

Firma Hettich z Lusowa, jeden z największych producentów okuć meblowych na świecie, od 1997 r. wspiera innowacyjne pomysły młodych projektantów, organizując co dwa lata konkurs International Design Award. Od 2007 r. pomaga jej w tym Rehau - firma z Przeźmierowa, produkująca rozwiązania z tworzyw sztucznych dla budownictwa, motoryzacji i przemysłu. W ten sposób wielkopolscy przedsiębiorcy chcą pomóc młodym zaistnieć na rynku.

- Idea konkursu International Design Award, którą jest promowanie kreatywności oraz ukazywanie i kształtowanie trendów przyszłości całkowicie pokrywa się z misją naszej firmy - mówi Beata Lasota, Dyrektor Zarządzający Hettich Polska. - Konkurs daje nam możliwość odkrycia prawdziwych talentów designu z całego świata, a ich kreatywne wizje przekształcić w rzeczywistość.

W tegorocznej edycji konkursu pod hasłem "Zaprojektuj twoją przestrzeń życiową" po raz pierwszy liczba reprezentantów przekroczyła 50 krajów. Zadaniem uczestników było przygotowanie innowacyjnych projektów w trzech kategoriach: salony i sypialnie, kuchnie i miejsce przygotowywania posiłków, biura. Po raz pierwszy też wyłoniono aż pięcioro laureatów. Wśród nich znalazły się dwie studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - Katarzyna Karbińska oraz Jowita Ciszewska, które pod okiem swojego promotora dr. Remigiusza Grochala zaprojektowały "DisKee" - kuchnię bez przeszkód, przeznaczoną dla osób z dysfunkcją ruchową.

- Od początku miałyśmy poczucie, że chcemy poruszyć jakiś ważny temat, skupić się na projekcie nie tylko od strony dizajnu i estetyki, ale przede wszystkim przydatności i ułatwienia życia codziennego - tłumaczą studentki. - Po długich dyskusjach zdecydowałyśmy się na próbę rozwiązania problemu często w naszym odczuciu pomijanego: funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w kuchni oraz połączeniu rozwiązań tak, aby były komfortowe zarówno dla osoby pełnosprawnej jak i niepełnosprawnej.

Czytaj także: Komisja finansów przyjęła ustawę o spreadach

Zaprojektowany przez studentki system mebli kuchennych likwiduje wszystkie przeszkody na podłodze, pozwalając na swobodne poruszanie się na wózku inwalidzkim. W miejscu tradycyjnych szafek dolnych umieszczono specjalnie dostosowane szuflady i mobilne szafki wiszące. Podczas przygotowywania projektu studentki rozmawiały i konsultowały swoje pomysły z osobami poruszającymi się na wózku inwalidzkim, aby trafnie odpowiedzieć na ich potrzeby. W nagrodę za projekt dostały dwa tys. euro. Pozostali zwycięzcy konkursu to studenci z Kanady, Korei i Tajlandii.

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu miało miejsce w MARTa Museum w niemieckim Herford. Specjalna uroczystość, podczas której wręczono nagrody polskim laureatkom, odbyła się w ubiegłym tygodniu w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Wielkopolskie firmy już kilkukrotnie wyróżniały w International Design Award polskie zespoły. W ciągu czternastu lat nagrody odbierali młodzi projektanci m.in. z Białegostoku, Gdańska i Katowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto