Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wylanie Warty Poznaniowi nie zagraża

JOD
Poznaniowi nie grozi powódź spowodowana gwałtownym wezbraniem Warty. Nie ma natomiast ucieczki przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak nawalne opady deszczu, burze, wichury.

Poznaniowi nie grozi powódź spowodowana gwałtownym wezbraniem Warty. Nie ma natomiast ucieczki przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak nawalne opady deszczu, burze, wichury. Można jedynie łagodzić ich skutki.

Hydrolodzy twierdzą, że Poznań odporny jest na powódź, która występuje przeciętnie raz na tysiąc lat.

Wielkopolskę chroni zbiornik Jeziorsko, który „ścina” falę powodziową, magazynuje nadmiar wody. Za zbiornikiem Warta płynie przez dolinę Konińsko-Pyzderską, gdzie nadmiar wody może się rozlać. Do Poznania rzeka dopływa jako wezbrana, ale nie grozi już wylaniem.

– Nie ma natomiast skutecznej ucieczki przed gwałtowną wichurą, burzą, ulewą – podkreśla prof. Piotr Kowalczak, dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Gdy do jakiegokolwiek miasta zbliża się rzeką fala powodziowa, można z wyprzedzeniem zareagować, przygotować ludność do ewakuacji, zabezpieczyć ważne obiekty. O gwałtownych zjawiskach atmosferycznych można natomiast uprzedzać 24 godziny przed faktem. Nigdy nie ma pewności, jaki będzie ich przebieg.

– Gdy w poniedziałek spodziewaliśmy się w Poznaniu ulewy, zdecydowaliśmy się ostrzec o tym już w piątek – mówi dyrektor Kowalczak. – Pomyliliśmy się, ulewa na Poznań nie spadła, ale i tak warto było podjąć ryzyko.

Poznański oddział IMGW ciągle czeka na nowoczesny radar meteorologiczny. Gdy zostanie wreszcie zainstalowany, będzie można ostrzegać przed zjawiskami atmosferycznymi z wyprzedzeniem.

– Teraz posługujemy się modelami badawczymi, na podstawie których pierwsze, niepewne jeszcze informacje o nadciągających groźnych zjawiskach atmosferycznych możemy mieć 5 dni przed faktem – mówi prof. Kowalczak. Takie dane nie dorównują jednak informacjom otrzymanym za pośrednictwem radaru.

Według najnowszych prognoz, do 15 sierpnia będzie się w Wielkopolsce utrzymywał niespokojny typ pogody, z burzami, obfitymi deszczami. Mało jest jednak prawdopodobne, by spadły deszcze takie, jakie nawiedziły Gdańsk. – Jeżeli coś groźnego będzie się zapowiadało, ostrzeżemy 24 godziny przed faktem – zapewnia prof. Kowalczak.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto