Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "90 lat UAM"

Miluchna87
Miluchna87
"Początek. Uniwersytet w Poznaniu. Rok 1919 i następne” - taki tytuł nosi wystawa dokumentująca pierwsze lata Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Można ją oglądać w holu Biblioteki Uniwersyteckiej.

Wystawa została zorganizowana z okazji obchodów 90-lecia istnienia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W auli zebrało się wielu gości związanych w z poznańską uczelnią i zainteresowanych jej historią. Bo naprawdę rzadko można zobaczyć na raz tyle dokumentów, kronik i rycin przedstawiających całą bogatą historię tej placówki.

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał 7 maja 1919 roku. Pierwotnie nazywano go Wszechnicą Piastowską, a od 1920 roku Uniwersytetem Poznańskim - w 1955 roku otrzymał nazwę naszego narodowego wieszcza. Początkowo uczelnia wyższa nie miała swojej siedziby, toteż jego wydziały były rozproszone po całym Poznaniu.

- W gablotach znajdziemy kroniki uniwersyteckie, które ukazywały się do 1939 roku, czyli do wybuchu II wojny światowej. Zdjęcia przedstawiają budynki, gdzie początkowo mieściły się wydziały uniwersytetu, np. w pałacu kultury i sztuki PWK znajduje się aktualnie Collegium Anatomicum, Collegium Iuridicum było początkowo siedzibą Banku Spółek Raiffeisena, zaś w pałacu rządowym PWK obecnie mieści się Collegium Chemicum – mówi organizator wystawy, historyk Ewelina Kowal.

W gablotach można znaleźć stare wydanie "Dziennika Poznańskiego", który informował o otwarciu Wszechnicy. Oprócz wyżej wymienionego skarbu natkniemy się tam  również na księgi pamiątkowe, spisy przedmiotów wykładanych w półroczu zimowym 1920 roku i tym podobne perełki. Nie zabrakło także listy wybitnych postaci, które otrzymały tytuł doktora Honoris Causa. Uniwersytet nadaje takowe tytuły już od 1922 roku!

- Wystawa mówi bardzo wiele o początkach uczelni, o staraniach środowiska poznańskiego, które zaowocowały utworzeniem biblioteki – mówi Joanna Pietrowicz z Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. - Powstanie uczelni można porównać do Powstania Wielkopolskiego. Tak samo w tak krótkim czasie wiele osób potrafiło się zmobilizować, aby dokonać rzeczy przełomowych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto