Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa: „Polska – stereo, mono i w kolorze”

Tomasz Kuehn
Tomasz Kuehn
Wystawa, która 10 października o godz. 18 zostanie otwarta w Galerii Miejskiej „Arsenał”, pokaże twórczość Władysława Ruta, artysty i dawnego opiekuna Poznańskiego Fotoplastykonu. Poznań zobaczymy również przez oko tego urządzenia.

Wystawa składać się będzie z dwóch elementów – prezentacji zdjęć w fotoplastykonie oraz wystawy fotografii na parterze galerii.

Fotoplastykon Poznański to odrestaurowane urządzenie, którego magię wielu poznaniaków pamięta z czasów jego funkcjonowania na rogu ul. Garncarskiej i Św. Marcin. Opiekował się nim dawny jego właściciel, Władysław Rut, który był uznanym fotografem. Wykonywał zdjęcia, od przykuwających uwagę krajobrazów, poprzez
ważne dla dziejów miasta wydarzenia i znakomite portrety.


Fotografia Tomasza Kuehna przedstawia widok na ulicę przed Arsenałem ze środka Poznańskiego Fotoplastykonu.

Na wystawie rozpoczynającej funkcjonowanie fotoplastykonu w Arsenale zobaczymy prace Władysława Ruta z lat 50., 60., 70. i początku lat 80. XX w. Artysta udokumentował m.in. wydarzenia związane z odbudową powojennego Poznania i Warszawy, organizacją Międzynarodowych Targów Poznańskich, wznoszeniem nowych osiedli czy obchodamy Millennium w 1966 r. Na wystawie zobaczymy również fotografie przedstawiające Pieniny.

Te widoki i zdarzenia artysta dokumentował w ówczesnych czasach w formie stereofotografii i fotografii dwuwymiarowych. Wystawę prac fotograficznych można oglądać od 10 do 21 października. Z kolei prac stereofotograficznych -  od 10 do 14 października i od 29 października do 20 listopada.

Wstęp do Galerii Miejskiej “Arsenał”, w tym wstęp na część wystawy prac Władysława Ruta, jest - jak zawsze - bezpłatny, przy czym pragnący skorzystać z fotoplastykonu zobowiązani są nabyć specjalny bilet-naklejkę (normalny: 5 zł, ulgowy: 2 zł, rodzinny (dla dwóch dorosłych i trójki dzieci): 10 zł).

I wojna światowa widziana przez Fotoplastykon

Niegdyś prawie każde liczące się przedsiębiorstwo sprzedające stereofotografie stworzyło własne serie, poświęcone heroizmowi żołnierzy w latach 1914–1918. Fotoplastykon Poznański na kolejnej wystawie zaprezentuje stereofotografie pochodzące przede wszystkim ze zbiorów Hiltona DeWitt Girdwooda, jednego z pierwszych fotografów, który uzyskał pozwolenie od armii brytyjskiej, by za pomocą aparatu utrwalić walkę na froncie zachodnim.

Tym stereofotografiom towarzyszyć będą również prace z Stanów Zjednoczonych, prezentując inną perspektywę konfliktu. Na wystawie zobaczymy zatem nie tylko front belgijski i francuski, ale również nieudaną dla Ententy ekspedycję na półwyspie Gallipoli, pobyt wojsk australijskich i nowozelandzkich w Egipcie czy krytyczną sytuację ludności cywilnej w Rosji.

Zdjęciom towarzyszyć będzie promocja najnowszego tomu „Kroniki Miasta Poznania”, który poświęcony jest Wielkopolsce i Poznaniowi z czasów tego wyjątkowego konfliktu.

Wystawa trwać będzie od 14 do 29 października.

oprac. JB

Kliknij, żeby zobaczyć zdjęcia "Poznańskiego Fotoplastykonu" m. in. "od środka"!


Fotografia Tomasza Kuehna przedstawia montaż Poznańskiego Fotoplastykonu w Arsenale.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto