Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zajęcia pozalekcyjne? Tak, ale inaczej...

Lilia Łada
Lilia Łada
Zazwyczaj są to lekcje angielskiego lub gry na pianinie, czyli to, co przyda się w dorosłym życiu - tak uważają rodzice. A może warto zapisać dziecko na coś, co może nie jest aż tak potrzebne, ale za to sprawi mu przyjemność?

W Polsce wciąż zapisuje się dzieci na zbyt wiele zajęć pozalekcyjnych. Przemęczone szkolnym stresem, mimo wszystko starają się być najlepsze na basenie i skupione na grze na pianinie. A wystarczy wsłuchać się w potrzeby dziecka i reagować na jego zainteresowania, by aktywność pozaszkolna sprawiała mu przyjemność i faktycznie rozwijała jego osobowość.

Może warto w tym celu odejść trochę od standardu i poszukać na przykład... zajęć z haftu? Albo garncarstwa? Coraz częściej pośród sztampowych lekcji języków obcych, śpiewu i tańca pojawiają się takie perełki jak garncarstwo, decoupage czy tkactwo. Wysyłając dziecko na mniej popularne zajęcia nie musimy się obawiać, że skazujemy swą pociechę na los pustelnika wypalającego ceramikę w leśnej samotni.

- Takie niestandardowe ćwiczenia, poza oczywistą umiejętnością lepienia z gliny, rozwijają cierpliwość, wrażliwość i skupienie na wykonywanej czynności, niezbędne we wszelkich profesjach. Każde dziecko jest genialne, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. To od rodzica i kreatywności szkoły zależy, czy naturalne predyspozycje malucha zostaną odpowiednio wykorzystane – mówi Iwona Gertig, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu.

Dzieciom pracuje się znacznie lepiej, jeśli wiedzą, że pracując tworzą coś konkretnego - na przykład paczki świąteczne dla dzieci z Afryki. Bo regularne, cotygodniowe zajęcia to nie koniec możliwości rozwoju umiejętności dziecka. Akcje charytatywne to świetne pole do popisu dla młodych społeczników. Przy nieco większym nakładzie pracy dobry pomysł może przerodzić się w cykl imprez, mających dużo większy zasięg, niż pomoc jednej osobie.

Tak było z ideą Moniki Bakalarskiej z Poznania, której inicjatywa zapoczątkowała coroczne koncerty charytatywne. Pieniądze zebrane podczas tej akcji wspierają m.in. leczenie dzieci chorych na białaczkę, a kwoty bywają niebagatelne – w styczniu tego roku zebrano ponad 34 tys. złotych. 

Warto też pamiętać, że sukcesy z dzieciństwa mają duży wpływ na dorosłe życie zawodowe. Aktywność społeczna jest dodatkowym doświadczeniem w CV młodego człowieka, na co szczególnie zwracają uwagę pracodawcy. Udokumentowane zaangażowanie społeczne daje przewagę nad innymi kandydatami do stanowiska, ponieważ potwierdza umiejętności organizacyjne, kreatywność i bezinteresowne poświęcenie. Stąd nauczyciele coraz częściej w ramach godzin wychowawczych angażują nawet małe dzieci w różne akcje, np. „Prezent pod choinkę”, czy „Góra grosza”. Prosta czynność rozwija empatię i uczy najmłodszych dzielenia się z innymi.


Wylicytuj wspaniały prezent dla najbliższych i pomóż dzieciom

Mam Talent - Trasa koncertowa


9 grudnia 2009
24-27 listopada

finał 3. edycji i start 4.
14 listopada
od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto