MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedziele: czy to koniec z obchodzeniem prawa i zmienianiem się w placówki pocztowe?

EBBA
Czy skończy się obchodzenie przepisów na placówkę pocztową?
Czy skończy się obchodzenie przepisów na placówkę pocztową? Konrad Kozłowski
Coraz więcej sklepów zamienia się w placówki pocztowe i obchodzi zakaz handlu w niedziele. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Solidarność czeka na nią od dawna. Politycy zapowiadają uszczelnienie ustawy jeszcze w czerwcu.

Ograniczenie handlu w niedziele: nowelizacja

Nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta zapowiedział Janusz Śniadek, poseł PIS w programie "Money. To się liczy".

- Jest już zielone światło do tego, żeby uruchomić proces legislacyjny. To kwestia raczej dni, niż tygodni aż do sejmu wpłynie nowelizacja - mówił poseł Janusz Śniadek portalowi money.pl w zeszłym tygodniu

Ustawa miałaby być poddana nowelizacji jeszcze w czerwcu.

Niejawne posiedzenie Sejmu w związku z cyberatakami na polityków

od 16 lat

Ustawodawca ma w planach dodać do zapisu o placówkach pocztowych, które są wyłączone z zakazu handlu w niedzielę kryterium przewarzającej działalności. W ten sposób zdemaskowane zostaną sklepy, które otwierają się pod pozorem prowadzenia działalności pocztowej, a których dochody z tego tytułu są znikome.

Solidarność chce nowelizacji

Potrzebę nowelizacji od dawna zgłaszała już Solidarność, która jest pomysłodawcą ograniczenia handlu w niedziele.

- Jesteśmy oburzeni obchodzeniem przepisów. To jest lekceważenie polskiego prawa, nie liczy się dobro pracowników, tylko zysk - mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ ,,Solidarność”.

Przypomnijmy, że w zamyśle związkowców i ustawodawcy sklepy mogą być otwarte w niedziele, jednak za ladą musi wtedy stać właściciel lub jego rodzina. Dzięki temu pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych mieli zyskać wolne niedziele. Ustawa miała też wzmocnić pozycję małych sklepów osiedlowych czy wiejskich. Jednak zamiana sklepu w placówkę pocztową pozwala na otwarcie bez ograniczeń dotyczących personelu.

Solidarność zgadza się z dodaniem kryterium przeważającej działalności do placówek pocztowych, jednak związek zawodowy dla bezpieczeństwa chciałby jeszcze dodać do tego status operatora wyznaczonego.

- Działalność operatora wyznaczonego prowadzi m.in. poczta i jej agencje. Jest to operator, który musi realizować całą ustawę o poczcie, czyli np. sprzedawać także znaczki czy nadawać listy - tłumaczy Alfred Bujara

Miałoby to zapobiec ewentualnemu dalszemu obchodzeniu prawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zakaz handlu w niedziele: czy to koniec z obchodzeniem prawa i zmienianiem się w placówki pocztowe? - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto