Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZDROWIE - Cały świat obserwował jak operują w Poznaniu. ZOBACZ FILM

Katarzyna Kamińska
Prof. Witold Szyfter wszczepił 19-latce implant hybrydowy, co pozwoli jej słyszeć
Prof. Witold Szyfter wszczepił 19-latce implant hybrydowy, co pozwoli jej słyszeć S. Seidler
Wszczepienie implantu hybrydowego i zabieg stapedotomii zaprezentował wczoraj zespół profesora Witolda Szyftera podczas międzynarodowej wideokonferencji z zabiegów neurologicznych i otolaryngologicznych.

W przedsięwzięciu zorganizowanym przez międzynarodową fundację LION wzięły udział zespoły lekarskie między innymi z Dubaju, Stambułu, Barcelony, Marsylii i Hanoweru. W trakcie operacji możliwe było kontaktowanie się z lekarzami i poprzez moderatorów zadawanie im pytań.

- Dni otolaryngologii i chirurgii na żywo są organizowane dla lekarzy na całym świecie - mówił prof. Szyfter. - Ileż czasu i pieniędzy kosztowałyby wyjazdy do wszystkich tych miejsc i przyglądanie się operacjom na miejscu. A dzięki takim przedsięwzięciom mogłem w swojej sali operacyjnej zobaczyć, jak operują moi koledzy. To dla mnie zawsze interesujące doświadczenie.

Zespół pod kierownictwem prof. Witolda Szyftera z Katedry i Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu operował dwie pacjentki. Pierwszy zabieg - stapedotomia, został wykonany za pomocą lasera. Dzięki niemu kobieta pozbędzie się szumów usznych.

- Otoskleroza jest chorobą strzemiączka charakteryzującą się postępującym niedosłuchem - wyjaśniał Łukasz Borucki, asystent z Kliniki Otolaryngologii i Laryngologii Onkologicznej, obserwujący operację na monitorze przed salą operacyjną. - Są różne metody operowania, u nas był to laser.

Drugą pacjentką była 19-latka z głębokim niedosłuchem. Został jej wszczepiony implant hybrydowy, czyli połączenie implantu ślimakowego z aparatem słuchowym. Ośmiu pacjentom taki implant został wszczepiony w Poznaniu już wcześniej - rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania.

Wsparcia technicznego poznańskiej części przedsięwzięcia udzieliło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Specjaliści dostarczyli sprzęt audio, urządzenia wideokonferencyjne HD oraz udostępnili łącze do szerokopasmowej sieci optycznej.

- Istotą przedsięwzięcia jest jednoczesna interaktywna transmisja na żywo ze stołów operacyjnych z różnych części świata - tłumaczył Piotr Pawełowski z PCSS. - Z technicznego punktu widzenia zadanie należało do trudnych - sala operacyjna rządzi się innymi prawami, niż na przykład sala konferencyjna.
PCSS od lat współpracuje ze szpitalami w Poznaniu - realizuje i wspiera projekty związane z telemedycyną.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni - mówił w przerwie między operacjami prof. Witold Szyfter. - Przygotowywaliśmy się do tego od kilku miesięcy. Pokazaliśmy dobry obraz i dobrą chirurgię.

Poznańska klinika otolaryngologiczna nie pierwszy raz demonstrowała operację na żywo w internecie, ale po raz pierwszy uczestniczyła w tak dużym projekcie w skali świata. Oprócz niej, z Polski swój zabieg pokazywał również zespół z Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto