Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowie: Kolejne bezpłatne badania w powiecie poznańskim

Katarzyna Kamińska
Próbki są oznaczane w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala w Puszczykowie
Próbki są oznaczane w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala w Puszczykowie Andrzej Szozda
Ponad 4,2 tysiąca osób z 17 gmin powiatu poznańskiego zbadali już specjaliści z Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala w Puszczykowie. Badania profilaktyczne trwają od września ubiegłego roku i pozwalają wykryć we wczesnym stadium choroby nowotworowe przewodu pokarmowego oraz choroby tarczycy.

W maju z badań będzie mogło skorzystać jeszcze 1100 osób (terminy i miejsca poniżej). - Badania adresowane są do osób z roczników 194-1965 - mówi Jolanta Sielska, rzeczniczka prasowa Szpitala w Puszczykowie. - Płaci za nie powiat poznański. Samo badanie nie jest dla pacjenta uciążliwe.

Wystarczy pobrać próbkę krwi. Wyniki badań opisują lekarze onkolodzy, a do pacjentów wysyłają je pocztą. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, pacjent otrzymuje też informację, gdzie zgłosić się, aby wykonać dodatkowe badania.

Jak przekonują onkolodzy - większość nowotworów, jeśli wykryto je w początkowym stadium i zastosowano prawidłową terapię, można wyleczyć. Każdego roku w Polsce odnotowuje się wzrost liczby zachorowań na nowotwory przewodu pokarmowego. Liczba zachorowań rośnie szybciej niż w przypadku jakichkolwiek innych nowotworów.

- Markery nowotworowe to substancje chemiczne wytwarzane w tkankach organizmu - tłumaczy Jolanta Sielska. - W zdrowych tkankach jest ich niewiele. Kiedy pojawia się nowotwór, produkcja tych substancji gwałtownie rośnie.

Markery oznacza się w laboratorium właśnie z pobranej próbki krwi. Istotna jest nie tylko obecność markerów nowotworowych w pobranej próbce krwi, ale ich ilość ponad dopuszczalną normę. Nie zawsze przekroczenie normy oznacza rozwój choroby nowotworowej.

- Podwyższone stężenie markerów może być związane, np. ze stanem zapalnym niektórych narządów - uspokaja rzeczniczka szpitala Jolanta Sielska. - Osoby z nieprawidłowym wynikiem badania CEA powinny zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalisty onkologa.

Na bezpłatne badania można rejestrować się codziennie, od poniedziałku do piątku pod numerami telefonów: 61 898 40 78 lub 61 898 40 88 w godzinach od 10 do 14.30 oraz pod numerem 61 898 40 31 od godz. 14.30 do 18. Niezbędne jest podanie numeru PESEL.

TERMINY I MIEJSCA BADAŃ
mieszkańcy gminy Kórnik
środa 11.05.2011 w godz. 10.00-14.00
budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Kórniku, ul. 20 Października 93

mieszkańcy gminy Swarzędz
poniedziałek 16.05.2011 w godz. 12.00-16.00
budynek Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, ul. Rynek 1

mieszkańcy gminy Mosina
poniedziałek 23.05.2011 w godz. 12.00-16.00
budynek Urzędu Miasta w Mosinie (dodatkowe wejście od ul. Poznańskiej)

mieszkańcy gminy Puszczykowo oraz wszystkie osoby zameldowane na terenie powiatu poznańskiego, spełniające kryteria wiekowe
poniedziałek 30.05.2011 w godz. 13.00-17.00
Szpital w Puszczykowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto