Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowe dekoracje w Starym Browarze

Lilia Łada
Lilia Łada
W Starym Browarze jest już zima! Kto był, na pewno zauważył nowe, zimowe dekoracje inspirowane sztuką ludową. Warto się też wybrać na warsztaty dekoracji i świąteczne koncerty.

Nad drewnianymi podłogami obu części Starego Browaru podwieszono setki gwiazdek z trzciny i białej bawełny, których projekt inspirowany był tradycyjną obrzędową sztuką ludową.

Dekoracje powstały we współpracy z projektantkami i dekoratorkami wnętrz: Izą Brolą, Dorotą Januszek, Honoratą Poznańską. Ich projekt wygrał w konkursie na kreację zimową Starego Browaru przede wszystkim dzięki wielopłaszczyznowemu przekazowi, jaki ze sobą niesie.  

Wszystkie śnieżynki wykonane zostały ręcznie z różnej grubości trzciny i wykończone bawełnianymi pomponikami produkowanymi w małej podłódzkiej manufakturze. Ich wygląd i kształt luźno nawiązuje do formy i twórczo przetwarza motyw pająka – tradycyjnej ludowej ozdoby świątecznej.

Zastosowanie ekologicznych materiałów oraz zaangażowanie kilkunastu twórców ludowych z różnych regionów kraju jest spójne ze strategią odpowiedzialnego biznesu marki. Wpisuje się w nią także odwołanie do lokalnej tradycji i czerpanie z niej inspiracji do tworzenia form nowoczesnego designu, przede wszystkim jednak promocja pracy manualnej i poszukiwań alternatywy dla gotowych form przemysłowych w sztuce wyrażania siebie.

Wystawa powstała pod patronatem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zimowym dekoracjom towarzyszy wystawa pająków krystalicznych na Szachownicy w pasażu Starego Browaru. Pająki są dziełem kilkanastu twórczyń ludowych z różnych części Polski, na co dzień wytwarzających pająki charakterystyczne dla regionów, z których pochodzą.

Stary Browar zaprasza też na warsztaty rękodzieła dla dzieci i dla dorosłych. Warsztaty odbędą się 4 i 5 grudnia w godz. 11.30-18.00, a zapisać się na nie można w punktach informacyjnych Starego Browaru. Nauczycielkami będą trzy artystki ludowe z Kujaw Wschodnich i Podlasia oraz projektantki, które pomogą nadać tradycyjnemu rękodziełu nowoczesną formę. 

Warto będzie także wybrać się na koncerty bożonarodzeniowe: 11 grudnia na Szachownicy w pasażu zagra kwartet Pegasus, 12 grudnia w tym samym miejscu zaśpiewa chór Teatru Wielkiego. 18 grudnia również w pasażu w strojach z epoki wystąpi kwartet stroikowy, a dzień później, 19 grudnia, na zakończenie cyklu, solistki Teatru Wielkiego wykonają najsłynniejsze arie światowych oper -  ten ostatni koncert odbędzie się na drewnianej podłodze w Atrium.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto