Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz superkomputery i Davida Copperfielda fizyki

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Roboty, superkomputery, chemikalia, a także próba pobicia rekordu Poznania w krzyczeniu i kulisy powstawania kaca to tylko część atrakcji tegorocznej „Nocy Naukowców”.

Impreza, która odbędzie się 26 września, to gratka dla wszystkich, którzy interesują się najnowszymi zdobyczami nauki. Program jest niezwykle bogaty – pokazy, warsztaty, wykłady i eksperymenty będą jednocześnie prowadzone w trzech różnych miejscach: w kampusie na Piotrowie, w Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego (ul. Święcickiego 6) i w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Wymienienie wszystkich przewidzianych atrakcji jest wręcz niemożliwe.

Na warsztaty dla najmłodszych miejsc nie ma już od dawna. W Laboratorium Szalonego Chemika dzieciaki nauczą się wykrywać chlory, robić sztuczną krew i tworzyć inne kolorowe chemikalia, a starsze dzieci (od 6 do 12 lat) będą mogły zbudować własnego robota z klocków lego.

Każdy chętny będzie mógł za to zobaczyć pokazy przygotowane m.in. przez studentów Politechniki. „Fizyka Show, czyli David Copperfield PP walczy z żywiołami”(Piotrowo, Aula Magna, godz. 16-18 i 19-21) to propozycja zwłaszcza dla tych, którzy nie przepadali za fizyką w szkole. Będzie można zobaczyć m.in. malowanie ogniem po wodzie oraz dowiedzieć się, jak wywołać tornado i przezwyciężyć grawitację.

Studenci informatyki przedstawią swoje zwycięskie projekty w światowym konkursie informatycznym Imagine Cup, m.in. helikopter Ecopteron (wykład w sali nr 3 na Piotrowie, godz. 19.-19.45, 20.-20.45).

O godz. 17.00 na głównej scenie odbędzie się próba ustanowienia rekordu Poznania w... krzyczeniu! Moc swojego krzyku będzie zresztą mógł sprawdzić każdy.

Niemniej ciekawie będzie także na Uniwersytecie Medycznym. W Collegium Anatomicum (ul. Święcickiego 6) będziemy mogli przekonać się, jak powstaje kac oraz poznać „teorię efektu kaca” (pokazy o godz. 16., 18. i 19. w Bibliotece Zakładu Medycyny Sądowej).

Osoby interesujące się kryminalistyką na pewno przyciągnie możliwość obejrzenia nowoczesnego laboratorium do identyfikacji szczątków ludzkich (pokazy o 16.30, 17., 20.30 i 21. w Bibliotece Zakładu Medycyny Sądowej).

Główną atrakcją wieczoru będą zabawy z wibratomem, którego pokazy działania będą się odbywały co 10 minut (początek od godz. 20) w Zakładzie Histologii i Embriologii.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (ul. H. Wieniawskiego 17/19) przygotowało atrakcje głównie z myślą o miłośnikach nowych technologii. Podczas pokazu „Taki będzie Internet” zobaczymy najnowsze narzędzia do tworzenia interaktywnych aplikacji w Internecie (godziny pokazów w sali konferencyjnej: 16.45, 18.45, 20.45, 22.45).

Podczas „Nocy Naukowców” w PCSS powstanie też centrum monitorowania miasta, obsługiwane przez poznańską policję, gdzie będzie można zobaczyć podgląd ze wszystkich kamer obserwujących Poznań w czasie dnia i nocy (warsztaty non-stop w holu głównym od godz. 16.00).

„Noc Naukowców” to także wyjątkowa okazja do zwiedzenia jednego z pięciu polskich centrów komputerowych, w których pracują superkomputery (pokaz od godz. 16. w Mieszkaniu komputerów dużej mocy).

„Noc Naukowców” to nie tylko nauka. O godz. 20. rozpocznie się koncert „Rock the Science”, którego głównymi gwiazdami będą Fisz i Emade. Poza braćmi Waglewskimi na scenie zobaczymy także zespoły fluidacje, L.Stadt, Idioteque i znana z udziału w programie „Mam talent” grupa AudioFeels.

Szczegółowy program „Nocy Naukowców 2008”

Wstęp na „Noc Naukowców” jest bezpłatny.

Patronat medialny nad imprezą objął portal MM Poznań.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto