Ogromne owczarki, przyjazne labradory, rozhasane yorki i mnóstwo wielorasowców - wszystkie zjawiły się na majówce "Kejter też poznaniak" zorganizowanej przez władze miasta.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Pani Danuta przyszła na majówkę ze swoją wielorasową suczką Sarą. Chciała ją "zachipować", ale kolejka jest zbyt długa jak na wytrzymałość i Sary, i jej pani.
- Sara lubi się bawić i jest przyjazna dla wszystkich - zapewnia jej właścicielka. - To miał być pies syna, taki bardziej bojowy, ale wyrosła z niej taka łagodna sunia...

Labradory lubią się bawić

Pani Małgorzata przyszła ze swoim labradorem Bruce'em. Ona też nie ma wielkiej ochoty na stanie w kolejce, ale Bruce znalazł sobie koleżankę - labradorkę o wdzięcznym imieniu Bajka, która przyszła na majówkę ze swoja panią Zosią. Oba psy natychmiast zaczęły się radośnie bawić.
- Labradory takie są, kochają cały świat - wyjaśnia z czułością pani Małgorzata, bezskutecznie usiłując poskromić swojego ulubieńca, który bawiąc się z Bajką zaplątał się w smycz. - Uwielbiają się bawić bez względu na wiek, są szalenie przyjazne i lubią też jeść, trzeba bardzo uważać, żeby ich nie przekarmić. Za coś pysznego zrobiłyby wszystko!

I pewnie coś w tym jest, bo labradorka na sąsiednim stoisku Fundacji "Mały piesek Zuzi" nosi wdzięczne imię Ciacho i wspaniale się sprawdza w konkursie łowienia psów na... wędki. To jedna z zabaw przygotowanych przez fundację na majówkę. Chętne dzieci dostają kije z długimi sznurkami, na końcu których są kawałki kiełbasy. Które pierwsze złowi któregoś z psów - podopiecznych fundacji - wygrywa. Ciacho jest w tym naprawdę świetna...

Psa trzeba sobie wychować

- Fundacja zamuje się dogoterapią i szerzy wiedzę kynologiczną - wyjaśnia Ewa Górczyńska z Fundacji. - Mamy spotkania w szkołach i przedszkolach w ramach programu "Bezpieczny pies przyjaciel", gdzie przedstawiamy zasady bezpiecznego postępowania z psami. Propagowaniu wiedzy służą także takie festyny jak ten, gdzie możemy dotrzeć do większej liczby ludzi.

Bo wiele osób decyduje się na psa nie mając najmniejszego pojęcia o tym, jak się tym zwierzęciem opiekować i jak je wychować.
- Największym błędem jest kupowanie psa dla dziecka - mówi Ewa Górczyńska. - A przecież dziecko nie jest w stanie wychować psa. W większości przypadków sytuacje, gdzie pies atakuje swojego właściciela czy jego dziecko to wina samego właściciela, który nie umiał wychować swojego pupila.

Sprzątaj z Wartusiem!

Swoje stoiska na festynie rozstawili producenci karmy dla psów, Związek Kynologiczny, gdzie w każdej chwili można uzyskać poradę w sprawie swojego psa, a także Straż Miejska. Jej maskotka, Wartuś, rozdaje miłośnikom psów ulotki przypominające o tym, że po swoim psie trzeba sprzątać, bo temu, kto tego nie robi, grozi mandat. Ale na to, by rzeczywiście psie odchody zniknęły z poznańskich ulic, trzeba po prostu czasu. Takiego zdania jest Przemysław Piwecki ze Straży Miejskiej.
- Ludzie muszą być przekonani, że nie posprzątać po swoim psie to wstyd - wyjaśnia. - Sprzątnie powinno być czymś oczywistym. Ale na to trzeba czasu...

I rzeczywiście trzeba. Wystarczy wyjść z Łęgów Dębińskich, na których odbywa się festyn, i ruszyć którąś z wildeckich uliczek, by dosłownie po kilku krokach na  chodniku napotkać jedną czy dwie psie niespodzianki...


Czytaj też:

Chipowanie psów tylko dla dorosłych

Czy niepełnoletni właściciel psa może skorzystać z usługi bezpłatnego wszczepienia chipa swojemu pupilowi? Na pytanie naszego Użytkownika odpowiada Przemysław Piwecki ze Straży Miejskiej.Poznań da się wyhasać psom

Ogrodzone wybiegi na Malcie, nad Rusałką, w Lasku Marcelińskim i wybrane parki - władze miasta szukają miejsc, w których psy będą mogły wyszaleć się do woli, nie przeszkadzając mieszkańcom.Czy piaskownice są bezpieczne?

Badania Sanepidu uspokajają - jest czysto. Ale... - To się może w każdej chwili zmienić - ostrzegają kontrolerzy. O czystość w piaskownicach musimy zadbać wszyscy!Poznań pochyla się nad psią kupą
Władze miasta chcą, aby Poznań był miejscem przyjaznym czworonogom. Stąd program "Kejter też poznaniak", który zapoczątkowany zostanie psią majówką na Łęgach Dębińskich.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!