Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oficer rowerowy i Miejski Inżynier Ruchu w Poznaniu. Jedzie nowe! [ZDJĘCIA]

Redakcja
Urząd Miasta w Poznaniu - najnowsze informacje z poznańskiego magistratu
Urząd Miasta w Poznaniu - najnowsze informacje z poznańskiego magistratu Paweł Miecznik
Poznań będzie miał oficera rowerowego. Urząd Miasta chce powołać osobę odpowiedzialną za tworzenie miasta przyjaznego rowerzystom. Na środowej konferencji o swoich zadaniach opowiedział też Miejski Inżynier Ruchu - Łukasz Dondajewski.

Miejski Inżynier Ruchu, czyli kto?

MIR będzie działał w ramach Wydziału Transportu i Zieleni. Do zadań nowego urzędnika w poznańskim magistracie będzie należało zoptymalizowanie organizacji ruchu w mieście.

Na pierwszym miejscu dla Miejskiego Inżyniera Ruchu będzie transport publicznego, rowerowy i pieszy. Do niego będą trafiały teraz wnioski dotyczące organizacji ruchu. Łukasz Dondajewski będzie wydawał zezwolenia na przeprowadzenie imprez, które powodują utrudnienia w ruchu.

Oficer Rowerowy w Poznaniu

- Uznaliśmy, że utworzenie stanowiska ds. polityki rowerowej to działanie jak najbardziej zasadne - stwierdził wiceprezydent Poznania, Maciej Wudarski. - Pracy jest sporo bo jakość infrastruktury rowerowej nie jest na najwyższym poziomie. Długość ścieżek jest niewystarczająca. Będziemy starać się o unijne środki, by to poprawić.

Rozpisany zostanie konkurs na stanowisko oficera rowerowego w Poznaniu.

- Szukamy osoby z wykształceniem wyższym, co najmniej trzyletnim stażem pracy i znajomością dobrych praktyk w zakresie tworzenia infrastruktury rowerowej i promocji ruchu rowerowego, zarówno z Polski jak i spoza kraju - mówi dyrektor Wydziału Transportu i Zieleni UMP Violetta Wabińska-Chmielewska. - Kandydat powinien też wykazać się umiejętnością współpracy ze stowarzyszeniami i organizacjami działającymi na rzecz usprawnienia ruchu rowerowego.

ZOBACZ TAKŻE: Prezydent Poznania miał wypadek na rowerze [ZDJĘCIA]

Plan stworzenia stanowiska oficera rowerowego w Poznaniu pojawił się jeszcze w 2009 roku, gdy przy UM powołano Rowerowy Zespół Konsultacyjny. Zespół działał pół roku. Został rozwiązany, nie rozwiązując przy tym problemów poznańskich rowerzystów. Teraz jest szansa na zmiany.

Do zadań oficera rowerowego należy prowadzenie polityki rowerowej, czyli odpowiedzialność za infrastrukturę rowerową, spinanie niespójnego systemu ścieżek dla rowerów czy współpraca z organizacjami pozarządowymi skupiającymi rowerzystów.

Takich rowerowych konsultantów maja już m.in. Wrocław czy Kraków.

Rowery w Poznaniu - więcej w temacie

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto