MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będą walczyć o złoto na Alasce!

Justyna Laskowska
Justyna Laskowska
6 metrowe rzeźby, 20 ton lodu i praca w 50 stopniowym mrozie... ...
6 metrowe rzeźby, 20 ton lodu i praca w 50 stopniowym mrozie... ... Justyna Lasowska
6-metrowe rzeźby, 20 ton lodu i praca w 50 stopniowym mrozie... Ice Team wybiera się na Alaskę, żeby wyrzeźbić Matkę Naturę.

Już po raz piąty polska drużyna reprezentowana przez Roberta Burkata, Michała Mizułę, Mateusza Łowisza i Samuela Giraulta weźmie udział w Mistrzostwach Świata w Artystycznym Rzeźbieniu w Lodzie na Alasce.

- W zeszłym roku zdobyliśmy na mistrzostwach srebrny medal, niestety pokonali nas Rosjanie – mówi Robert Burkat. – W tym roku chcemy co najmniej powtórzyć zeszłoroczny sukces, ale oczywiście naszym celem jest zdobycie złotego medalu.

Mistrzostwa odbywają się na Alasce od 27 lutego do 4 marca. Drużyny startujące w konkurencji Multi Block, w której wezmą udział Polacy, otrzymają po 10 bloków lodowych w wymiarach 1,2 m x 1,8 m x 1,0 m i będą musieli z nich wykonać zaprojektowaną wcześniej rzeźbę.

-  Wszystkie bloki ważą łącznie 20 ton. – wyjaśnia Burkat. – Na wykonanie rzeźby mamy sześć dni. Jest to naprawdę ciężka praca, dlatego pracujemy minimum 14 godzin dziennie. Musimy wtedy zapomnieć o zmęczeniu i skupić się przede wszystkim na pracy, w którą wkładamy całe serce.

Tworzenie rzeźby lodowej jest tym bardziej trudne, że zawodnicy muszą pracować w ekstremalnych warunkach, kiedy temperatura spada nawet do – 50 st. C.

- Mamy specjalne ubrania termiczne, w których nie odczuwamy tak bardzo chłodu – stwierdza. – Do pracy w tych ciężkich warunkach musimy się przygotować przede wszystkim psychicznie.

Mistrzostwa Świata w Artystycznym Rzeźbieniu w Lodzie, Alaska 2010, II miejsceFestiwal Rzeźbienia w Lodzie, Berlin 2010, II miejsce

W tym roku zawodnicy wykonają wysoką na sześć metrów rzeźbę pt. Matka Natura. Do jej zrobienia użyta zostanie m.in piła łańcuchowa i frezarka.

- Rzeźba będzie przedstawiała Matkę Naturę, która tworzy kwiaty z postaci abstrakcyjnych – wyjaśnia Robert Burkat. - Te postacie z kolei będą tworzyć kielich kwiatów. Może trudno to sobie wyobrazić, bo jest to niewątpliwie rzeźba, który będzie w sobie łączyła elementy abstrakcyjne z realizmem.

Jak przyznaje Robert Burkat rzeźbienie w lodzie ma swoje plusy i minusy. Plusem jest na pewno to, że w lodzie rzeźbi się dosyć szybko, ale jednocześnie - tak szybko jak powstaje rzeźba, tak szybko też znika. A co podczas konkursu oceniają sędziowie?

- Przede wszystkim rzeźba musi być ładna, czysto wykonana i przedstawiać coś ciekawego – tłumaczy Burkat. – Później zwraca się uwagę zarówno na detale jaki i ogólny kształt rzeźby. Trzeba pamiętać też o tym, że samo odtworzenie projektu na mistrzostwach jest już dużym sukcesem.  Bardzo często zdarza się tak, że w trakcie rzeźbienia projekt trzeba zmieniać, bo zawsze coś może pójść nie tak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto