Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naga kobieta ze swastyką w tle wisi w Poznaniu

Redakcja
Naga kobieta z głową Myszki Miki na tle wielkiej swastyki - taki baner zawisł na jednej z kamienic w pobliżu Starego Rynku.

Autorem baneru jest kontrowersyjny włoski artysta Max Papeschi. W jego pracach ikony znane m.in. z bajek przedstawiane są w kontekście wojny, i tak Myszka Miki ubrana jest w nazistowski mundur, Shrek i Osioł pozują na tle płonących budynków, a Kaczor Donald walczy w Wietnamie. Są i inni - Jezus udaje się do Hollywood, a Ronald McDonald pozdrawia z Bagdadu i Oświęcimia.

Papeschi współpracuje też z berlińską galerią Abnormals Gallery, która już od prawie roku działa w stolicy Niemiec. Jej twórcą jest znany w Poznaniu pośrednik w obrocie nieruchomościami, Roman Nowak. We wrześniu Nowak podobną galerię otworzy w stolicy Wielkopolski.

Praca Papeschiego, która zawisła na kamienicy przy ul. Wronieckiej, to zapowiedź wystawy, która zainauguruje działalność drugiej galerii Nowaka. Na wystawie Abnormal Nudes swoje prace zaprezentuje 32 artystów z całego świata. Wystawa ma wnieść świeże spojrzenie na istotę aktu i próbę rozszerzenia, albo zmodyfikowania jego dotychczasowej definicji.

Artyści chcą zmuszać do myślenia.
"Naszym celem nie jest wyłącznie działalność wystawiennicza, lecz, przede wszystkim otwarcie miejsca, które prowokuje, by zboczyć z utartych szlaków myślenia i które uświadamia, że kultura współczesna przy pomocy różnych mediów w niebanalny sposób kształtuje oraz komentuje obraz otaczającego świata" - możemy przeczytać na stronie poznańskiej galerii.

Czy baner łamie prawo?
- Paragraf 256 kodeksu karnego mówi, że kto publicznie propaguje ustrój faszystowski, jest zagrożony karą nawet do dwóch lat więzienia - wyjaśniała w marcu przy okazji pojawienia się w Poznaniu antyaborcyjnego billboardu z Hitlerem Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. - Jednak o propagowaniu możemy mówić wówczas, jeśli plakat miałby przekonywać odbiorców do nazizmu. Kodeks karny dopuszcza stosowanie symboliki nazistowskiej w celach artystycznych.

Oryginalny plakat z napisem "Poznań stolicą światowej sztuki" może więc legalnie wisieć przy ul. Wronieckiej i reklamować otwarcie galerii. W tym przypadku wymagana jest jedynie zgoda miejskiego konserwatora zabytków. Instalacja znajduje się bowiem w chronionym obszarze miasta i wywieszenie reklamy musi być skonsultowane z biurem konserwatora.

Aktualizacja z dnia 28 czerwca 2010:
Plakat z Myszką Miki i swastyką zniszczony

Kontrowersyjny plakat z wizerunkiem nagiej kobiety z głową Myszki Miki na tle swastyki padł ofiarą wandalizmu

miejsca,




które trzeba odwiedzić, konkurs
od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto