MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pyry, powstanie i gwara. Co łączy mieszkańców Wielkopolski i jacy są? Zbadano to

Redakcja MM Poznań
Redakcja MM Poznań
Jaki jest modelowy Wielkopolanin? Pracowity, porządny i ...
Jaki jest modelowy Wielkopolanin? Pracowity, porządny i ... archiwum MM
Jaki jest modelowy Wielkopolanin? Pracowity, porządny i oszczędny? A może to tylko stereotyp? Odpowiedzi na te pytania przynosi pierwsze w Polsce badanie wizerunku współczesnych Wielkopolan przeprowadzone przez ośrodek badawczy TNS OBOP.

Jednym z zadań, przed którym stanęli respondenci, było wskazanie cech najbardziej kojarzących się z Wielkopolską. Czołowe miejsca w tym zestawieniu zajęły kolejno: pracowitość, przedsiębiorczość, oszczędność, gościnność i lokalny patriotyzm oraz poszanowanie dla tradycji.

Stereotypowe skąpstwo znalazło się dopiero na 13. miejscu spośród 18 cech wskazanych przez badanych. Za skąpych uważa Wielkopolan niespełna 6% osób z innych regionów Polski (wśród Wielkopolan odsetek ten jest jeszcze mniejszy i wynosi 4,2%).

Wielkopolanie są odbierani jako pożądani współpracownicy (wg 80% badanych), a sam region jako dobre miejsce do nauki i zamieszkania (70%), w którym nie można się nudzić (70%).

Interesujące, że w opinii 60% wszystkich respondentów warto szukać życiowego partnera w Wielkopolsce.



Wolny czas? Sport albo pub

Porównując Wielkopolan z respondentami pochodzącymi z innych województw, wyraźnie można zaobserwować, że ci pierwsi prawie dwukrotnie częściej decydują się na uprawianie różnych zajęć sportowych czy spotkania ze znajomymi w pubie (tę formę aktywności wybiera 42% Wielkopolan wobec 29% pozostałych respondentów).

Wspólne spędzanie czasu na imprezach w klubie wybiera 30% mieszkańców Wielkopolski i dwukrotnie mniej pozostałych badanych – analizuje wyniki badania dr Aldona Żurek, socjolog UAM - Jak wynika z przeprowadzanych ankiet, Wielkopolanie to osoby towarzyskie, lubiące zabawę i spotkania ze znajomymi. Jednak czas poza pracą to nie tylko zabawa, ale również aktywny wypoczynek.

Wspólna kuchnia i historia

Równie istotne w budowaniu wizerunku Wielkopolan są historia, tradycja oraz symbole. Historia regionu jest ważna dla 56% badanych. Natomiast jej znajomość deklaruje 34% Wielkopolan. W społecznej świadomości istotne miejsce zajmuje powstanie wielkopolskie, którego rocznice obchodzi 32%, a historię zna 54% respondentów. Elementem, który łączy w sobie tradycję i symbolikę, jest z kolei regionalna kuchnia.

Rogal będzie miał swoje muzeum w Poznaniu!

Zdaniem dr Aldony Żurek, gusta kulinarne są tym, co z pewnością nadal wyróżnia Wielkopolan. Tradycyjnie w „Pyrlandii” popularne są dania ziemniaczane, które posiadają gwarowe nazwy (pyry z gzikiem, plendze, szare kluchy, prażuchy czy pyry deptane). Oprócz tego w kuchni wielkopolskiej nadal jada się galart, szabel, modrą kapustę a z zup: ślepe ryby, rumpuć czy zupę z korbola. Poznaniacy lubią na deser jeść „słodkie”, wśród których to wypieków cukierniczych najbardziej znany jest rogal świętomarciński a także szneka z glancem.

Gwara jest wskazywana jako jeden z ważniejszych symboli regionu. Jej obecność w codziennym języku dostrzega 60% Wielkopolan, a 39%, zwłaszcza starszych, jest zdania, że gwara istnieje, choć w zanikającej formie.

"Szczuny nie dudlają", czyli tytuły filmów w poznańskiej gwarze na niecodziennych plakatach

Badanie „WLKP. Tacy jesteśmy” zostało przeprowadzone w lutym bieżącego roku na grupie 550 osób. Jest próbą stworzenia modelowego zestawu cech, jakie charakteryzują mieszkańców Wielkopolski. Badacze wzięli pod lupę zachowania Wielkopolan, ich stosunek do pracy i czasu wolnego oraz wyróżniki lokalnej tożsamości, takie jak historia, symbole i tradycje.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto