MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

13 kwietnia odbędą się wybory do rad osiedli spółdzielczych w Poznaniu. Mało kto o nich wie!

Alicja Durka
Alicja Durka
Na osiedlach spółdzielni mieszkaniowej ,,Osiedle Młodych” mieszka blisko 60 tys. osób. Nie przekłada się to jednak na zainteresowanie wyborami do rad osiedli.
Na osiedlach spółdzielni mieszkaniowej ,,Osiedle Młodych” mieszka blisko 60 tys. osób. Nie przekłada się to jednak na zainteresowanie wyborami do rad osiedli. Grzegorz Dembinski
W środę, 13 kwietnia, odbędą się wybory do dziewięciu rad osiedli spółdzielczych w Poznaniu. Do tej pory nie cieszyły się one jednak zbyt dużą frekwencją. Dlaczego nikt o nich nie wie?

Na osiedlach spółdzielni mieszkaniowej ,,Osiedle Młodych” mieszka blisko 60 tys. osób. Nie przekłada się to jednak na zainteresowanie wyborami do rad osiedli. W poprzednich wyborach, w 2019 roku, najwięcej głosów zdobył Stefan Siebert (106) i w ten sposób został członkiem rady osiedli Lecha i Czecha.

To rekordowy wynik, bo większość kandydatów uzyskała najwyżej kilkadziesiąt głosów, choć zdarzyło się także, że radnym zostawała osoba z jednym głosem. Ostatecznie do wyborów poszło kilka tysięcy mieszkańców, z czego na niektórych osiedlach liczba głosujących ledwo przekroczyła 100 osób.

Zobacz też:

Frekwencja jest więc bardzo niska. Z czego to wynika? Łukasz Kapustka, kandydat do rady osiedla Lecha i Czecha uważa, że problemem jest brak odpowiedniej promocji. Mieszkańcy po prostu nie wiedzą, że takie wydarzenie ma w ogóle miejsce. Kampania wyborcza również praktycznie nie istnieje, więc mieszkańcy oddają swój głos bez zapoznania się z programem, poglądami i pomysłami kandydata. Decyzje często opierają się więc na powierzchownej znajomości sąsiada czy sąsiadki.

Bardziej problematyczną kwestią jest jednak data.

– Odbywają się one w środku tygodnia, a nie jak wybory ogólnokrajowe w weekendy

– mówi Kapustka.

Głosują więc przede wszystkim rodzina i znajomi zainteresowanych.

Ważna rola rady osiedli spółdzielni mieszkaniowych

Rady osiedli spółdzielni mieszkaniowych są, jak pokazują dane, często niezauważalne. Ich rola jest jednak bardzo istotna, bo działają w imieniu i na rzecz mieszkańców swojego osiedla, a często podejmują ważne decyzje. Praca osiedlowych rad spółdzielni mieszkaniowych to w dużej mierze decydowanie o planach remontowych, nadzór nad działalnością innych podmiotów na terenie osiedla, jak np. domy kultury, kontrola administracji i ośrodków społeczno-kulturalnych. Radni mogą także delegować przedstawicieli w komisjach przetargowych i komisji odbierającej inwestycje czy organizować pomoc i opiekę społeczną dla potrzebujących mieszkańców wspólnoty.

Rada osiedla powinna także opiniować zasady rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podejmować współpracę z samorządowymi radami.

Wybory do rad osiedli spółdzielni mieszkaniowych 2022

Tegoroczne wybory w spółdzielni mieszkaniowej „Osiedle Młodych” na kadencję 2022 - 2025 odbędą się 13 kwietnia, w godzinach od 12 do 20 w dziewięciu lokalizacjach, które dostępne są na stronie. Głosować mogą mieszkańcy z piętnastu osiedli.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 13 kwietnia odbędą się wybory do rad osiedli spółdzielczych w Poznaniu. Mało kto o nich wie! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto