Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Poznania - nominacje: Kościół św. Wojciecha

Lilia Łada
Lilia Łada
Legenda głosi, że zbudowano go na miejscu gdzie św. Wojciech wygłosił kazanie przed udaniem się z wyprawą misyjną do Prus. Według dokumentów rzeczywiście w tym miejscu znajdowała się drewniana kaplica już w IX wieku.

Murowany kościół wzniesiono jednak dopiero około 1222 roku, a w XV wieku przebudowano go zgodnie z najnowszym style gotyckim. W pierwszej połowie XVI wieku doszły nawy boczne, w XVII dobudowano szczyty wieńczące wschodnią i zachodnią fasadę, a w 1634 roku przy południowej nawie wzniesiono kaplicę św. Antoniego.

Przed kościołem znajduje się drewniana, kryta gontem, dzwonnica pochodząca z przełomu XVI i XVII wieku – najstarszy drewniany zabytek w Poznaniu.

Z zewnątrz kościół nie wywołuje jakiegoś szczególnego wrażenia. Ot, kościół, jakich wiele, może tylko dzwonnica wyróżnia go spośród innych ceglanych kościółków Poznania. Ale wystarczy wejść do środka, by dosłownie oniemieć z zachwytu. Wnętrze kościoła mieni się soczystymi barwami i deseniami: barwne polichromie, cudownie piękne witraże, rzeźby i obrazy tworzą niezwykle piękną i harmonijną całość, którą można podziwiać godzinami. Wszystko to dzięki remontowi przeprowadzonemu w świątyni w latach  1911-1912. Wtedy wnętrze zostało ozdobione secesyjnymi polichromiami Antoniego Procajłowicza oraz witrażami wykonanymi według projektów Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Odnowiono je starannie w 1999 roku.

W nawie północnej warto zwrócić uwagę na ołtarz przedstawiajacy Anioła Stróża. Dzieło powstałe w 1630 r.przypisuje się wybitnemu manieryście i proboszczowi świątyni, Krzysztofowi Boguszewskiemu. Obok znajduje się unikatowy w malarstwie polskim motyw marynistyczny.

W nawie południowej natomiast najbardziej godny zainteresowania jest obraz Opłakiwanie Chrystusa, dzieło Angela Bronzina, XVI-wiecznego malarza z Florencji. Dzieło zostało podarowane świętyni w okresie międzywojennym przez małżeństwo Wicherkiewiczów.

Warto zauważyć także ozdobną kutą kratę zamykającą wejście do kaplicy św. Antoniego, która pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku oraz bogatą kolekcję portretów trumiennych i blach herbowych staropolskiego rodu Naramowickich, właścicieli majątku Naramowice. A w czasie Bożego Narodzenia koniecznie trzeba zobaczyć słynną ruchomą szopkę, w której kilkadziesiąt figurek, przedstawiających także postaci z historii Polski przesuwa się przed betlejemskim żłóbkiem. To jedyna w swoim rodzaju lekcja dziejów Polski i Wielkopolski.

Kościół bardzo ucierpiał w czasie II wojny światowej, zwłaszcza w czasie walk o Cytadelę. Wzgórze znalazło się na linii ognia, kościół stracił cały dach, część sklepienia, zniszczone zostało także wnętrze i witraże. Udało się jednak ocalić bogaty skarbiec. Kościół już wkrótce po wojnie został poddany pracom remontowym, dzięki którym zachwyca do dziś.

Kościół św. Wojciecha jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin |Szczecin| Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 7 cudów Poznania - nominacje: Kościół św. Wojciecha - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto