Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

92 lata po wybuchu Powstania Wielkopolskiego

RoninPn
RoninPn
Flagi wywieszone na ulicach i domach, ułani oraz ludzie przemykający w powstańczych mundurach - i zaskakujące pytania przechodniów: co się dzieje, wojsko w mieście? Nie wszyscy pamiętają o powstaniu!

Urodziłem się Wielkopolaninem i jestem z tego dumny, tak jak i z tego, że moi przodkowie brali udział w tak ważnym wydarzeniu jak Powstanie Wielkopolskie. Przecież to jedyne powstanie w historii Polski zakończone sukcesem! Dzięki niemu ziemie Wielkopolski przyłączyły się po latach niewoli do Rzeczypospolitej. Za tę postawę wielu powstańców zapłaciło najwyższą cenę nie tylko w czasie samego powstania, ale także później, na przykład w pierwszych dniach II wojny światowej.

Na szczęście są ludzie udzielający się w różnych stowarzyszeniach i organizacjach, dla których pamięć o wydarzeniach sprzed 92 lat jest bardzo ważna. Dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego można realizować bardzo widowiskowe inscenizacje towarzyszące organizacji obchodów rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Jeśli ktoś nie był nigdy na dworcu głównym w Poznaniu i nie brał udziału w inscenizacji powitania J.I. Paderewskiego - bardzo dużo traci! To tak jakby się przenieść ponad 90 lat wstecz i zobaczyć to, co widzieli nasi przodkowie. A dalsza część obchodów, czyli zmiana warty oraz złożenie wieńców pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i na grobie generała Taczaka to wyraz pamięci i czci złożony tym, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Dlatego powinniśmy my Wielkopolanie poczuwać się do wywieszenia flagi państwowej w dniach upamiętniających to ważne wydarzenie.

Jako szczególne podziękowanie dla ludzi którzy pamiętają o Powstaniu przedstawiam zdjęcia w poniższej galerii. Zdjęcia z Inscenizacji na blogu.

Czytaj także:
Na placu Wolności stanął polowy obóz powstańczy

Muzyka Paderewskiego w wykonaniu Macieja Pabicha, polowy obóz powstańczy, historyczne materiały z czasów powstania - na placu Wolności odbyły się uroczystości w 92. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Poznań zapłonął w 92. rocznicę Powstania Wielkopolskiego!

Kilkaset rac odpalonych przez kibiców Lecha oświetliło Poznań w poniedziałek wieczorem - 92 lata po wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Obchody 92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich zakończyły się obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Poznaniacy nie wywiesili flag!

Tylko niektóre instytucje i bardzo niewiele prywatnych osób postanowiło uczcić 92. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Paderewski już przyjechał!

W eleganckiej pelerynie, machając cylindrem do witających go poznaniaków - na dworzec główny ponownie wjechał pociągiem Ignacy Jan Paderewski.

Rocznica Powstania Wielkopolskiego: wywieśmy flagi!

27 grudnia przypada 92. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pamiętajmy o wywieszeniu flag!

Wielki pokaz rac kibiców na rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Przy dużym udziale kibiców Lecha Poznań odbędą się obchody 92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Kibole Lecha sprzedają flagi upamiętniające Powstanie Wielkopolskie

Wiara Lecha zachęca Wielkopolan do kupowania replik flag z 1918 r. i wywieszenia ich w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Paderewski w Poznaniu!

Tak jak przed 92 laty - 26 grudnia - na poznańskim dworcu kolejowym tłumy poznaniaków znowu powitają Ignacego Jana Paderewskiego.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto