Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki pokaz rac kibiców na rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Przy dużym udziale kibiców Lecha Poznań odbędą się obchody 92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Jak co roku 27 grudnia Poznań będzie świętował rocznicę rozpoczęcia zrywu zbrojnego, dzięki któremu w 1919 r. Wielkopolska znalazła się w granicach niepodległego państwa polskiego. Obchody rozpoczną się już dzień wcześniej od inscenizacji przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, co stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania.

- Gdy 20 lat temu przygotowywałem pierwszą inscenizację wiele osób dziwiło się i pytało „Jak to? Paderewski przyjeżdża? To on jeszcze żyje?” – wspomina Ryszard Łuczak, prezes Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. I.J. Paderewskiego.

Postać wybitnego męża stanu ma być szczególnie zaakcentowana podczas tegorocznych obchodów, ponieważ w tym roku przypada 150. rocznica jego urodzin. Inscenizacja odbędzie się 26 grudnia o godz. 15 na Dworcu Głównym PKP.

W dniu rocznicy wybuchu powstania, czyli 27 grudnia o godz. 10.15 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów na grobie gen. Stanisława Taczaka, a o godz. 11 pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, a później także pod tablicami pamiątkowymi w różnych miejscach miasta. 

Główną areną obchodów rocznicy będzie plac Wolności, na którym o godz. 14.30 rozpocznie się inscenizacja pt. „Muzyka Wolności”. Będzie można wysłuchać nagrania przemówienia Paderewskiego w wykonaniu Andrzeja Seweryna oraz obejrzeć etiudę filmową poświęconą postaci wybitnego patrioty i pianisty. Samej muzyki na żywo też nie zabraknie – na placu Wolności utwory Paderewskiego zagra Maciej Fabich.

- Inscenizacja zacznie się o godz. 14.30, ale już od samego rana na placu Wolności będzie działał polowy obóz powstańczy grupy inscenizacji historycznych, która dzięki ścieżce edukacyjnej przybliży przebieg wybuchu powstania – mówi Anna Parzyńska-Pasche z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

O godz. 19 rozpocznie się też koncert w auli UAM.

26 grudnia odbędzie się tardycyjna inscenizacja przyjazdu Paderewskiego na dworzec w Poznaniu.

W tym roku ponownie bardzo aktywnie w obchody rocznicy powstania włącza się stowarzyszenie Wiara Lecha. Jak już pisaliśmy na mmpoznan.pl, kibice przygotowali w tym roku specjalne repliki flag powstańczych z 1918 r., które można kupić za symboliczne 10 zł i 27 grudnia wywiesić w oknie swojego mieszkania, aby w ten symboliczny sposób pokazać, że pamięta się o powstaniu (w Poznaniu flagi można kupić w sklepie TIFO przy ul. Piekary). Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży flag kibice chcą kupić znicze, które złożą na grobach powstańców.
- W tym roku kibice odwiedzą ponad 2 tysiące mogił, które posprzątają i zapalą na nich znicze – mówi Marcin Kawka z Wiary Lecha. – Poza tym podobnie jak przed rokiem w wielkopolskich miastach zostaną wywieszone bannery przypominające o powstaniu.

Kibice chcą też w bardzo widowiskowy sposób uczcić też sam dzień 27 grudnia.
- W jednym momencie z dachów 100 najwyższych budynków w Poznaniu zostanie odpalonych kilkaset rac, które stworzą niezwykłą iluminację świetlną – zapowiada Kawka.

Pokaz ma trwać 4 minuty, ale na razie jeszcze nie wiadomo, o której dokładnie godzinie się rozpocznie, gdyż cały czas jest to konsultowane z przedstawicielami lotniska na Ławicy. Na razie wiadomo, że ma to nastąpić pomiędzy 16.00 a 18.00.

Podobnie jak przed rokiem obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego będą miały także swój akcent także w Warszawie, gdzie 28 grudnia odbędą się uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza.
- Musimy zrobić wszystko, aby świadomość o powstaniu utrwalała się nie tylko wśród Wielkopolan – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

W tym roku kibice zachęcają do wywieszenia specjalnych flag powstańczych.

Marszałek zdradził też, że są bardzo poważne plany, aby przy okazji kolejnych rocznic udało się zrealizować jeszcze głośniejsze przedsięwzięcia, które upowszechnią wiedzą o powstaniu. Już w 2011 r. ma zostać ogłoszony konkurs na scenariusz filmu fabularnego, dla którego tłem będzie Powstanie Wielkopolskie. Sam film miałby powstać na 95. rocznicę powstania, czyli w 2013 r.
- Zależy nam, aby to nie był film historyczny, tylko coś, co trafi do współczesnego widza – zdradza Woźniak. – Może jakaś historia o losach ludzi na tle powstania?

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto