MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

A Ty nie pal papierosów…

AnnaWalczak
AnnaWalczak
Tak nas zachęca do zerwania nałogu znana piosenka. Opozycją do pozytywnego działania piosenki może być film, o czym przekonywali uczestnicy konferencji pod hasłem "Tytoń a zdrowie".

Pokazem krótkiego filmu rozpoczął się wykład plenarny z udziałem najznakomitszych specjalistów zajmujących się problemem uzależnień od nikotyny oraz jej niszczącym wpływem na stan zdrowia zwłaszcza młodzieży oraz kobiet ciężarnych.

- Po papierosa sięgają dzieci w wieku zaledwie 15 lat- mówi prof. dr James Sargent, członek Scientific Committee z USA. – Według naszych badań, przeprowadzonych na dzieciach wielu narodowości oraz koloru skóry, okazuje się, że szalenie silny wpływ mają na nie filmy. Oglądając film z ulubionymi aktorami, podświadomie kodują sceny w których ich ulubieńcy palą tytoń. Ten obraz kiełkuje w ich podświadomości i owocuje sięgnięciem po papierosa.

Naukowcy zwrócili uwagę, że można wykorzystać w dobry sposób wpływ telewizji na dziecko. Reklamy są tego przykładem. Podczas wykładu zaprezentowali krótki slot reklamowy. Reklama pokazuje dobitnie aczkolwiek w treściwej formie, jaka odpowiada współczesnej młodzieży, że palenie jest po prostu okropne i niesie z sobą nieprzyjemne skutki.

- W Polsce odsetek młodzieży, która sięga po wyroby tytoniowe jest bardzo duży w skali całego świata - podkreśla prof. dr Reiner Hanewinkel, członek Scientific Committee z Niemiec. – Z naszych obserwacji i ankiet wynika, że inicjacja tytoniowa młodzieży ma miejsce już ok. 15-ego roku życia. Stwierdziliśmy, że najlepszy sposób, aby temu zapobiec, to edukować i przeciwdziałać, zanim młodzież sięgnie po używki - dodaje Hanewinkel.

Palenie tytoniu pozostaje ważnym problemem społecznym w wymiarze międzynarodowym. Podczas konferencji przedstawiono wyniki raportu HEPRO o stanie zdrowia poznaniaków. Okazuje się , że ten nałóg dotyka aż 34 proc. w grupie 1010 ankietowanych w wieku 16-79 lat.

Spośród tej grupy 42 proc. wypala ponad 10 papierosów, natomiast aż 45 proc. wypala do 20 papierosów dziennie.
- Około 40 proc. palących deklaruje chęć zerwania z nałogiem - mówi Elżbieta Dybowska, z-ca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta. – Dlatego tak ważna jest prowadzenie kampanii przeciwko paleniu w naszym mieście.

IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Tytoń a zdrowie" potrwa w Poznaniu do 21 listopada. Powiązana jest ze Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu obchodzonym w tym roku 20 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto