MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Albert Einstein byłby z nich dumny

Redakcja
Dla nich lekcje fizyki nie są męką. Fizyka jest ich pasją. Na Wydziale Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej uczniowie z dziewięciu szkół średnich walczyli o wyjazd do Wiednia.

Konkurs zorganizowany został w ramach projektu unijnego "Fizyka jest ciekawa" finansowanego z Unii Europejskiej z programu EFS. Wszystko po to, aby wzbudzić wśród uczniów zainteresowanie fizyką.

W finale konkursu, który odbył się w Poznaniu, wzięło udział dziewięć zespołów z dziewięciu drugich klas liceów z województw wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego w tym szkoły ze Zgorzelca, Głogowa, Zielonej Góry, Wałbrzycha, Legnicy, Poznania, Wrocławia, Wągrowca i Lubania.

Droga do ostatecznego etapu, finału na Politechnice Poznańskiej nie była taka prosta. Pierwsze etapy konkursu rozpoczęły się już we wrześniu.
- Uczniowie przechodzili eliminacje - opowiada Katarzyna Kosicka z pwn.pl. - Pierwsze były organizowane przez nauczyciela w każdej szkole. Następnie nauczyciele wyłonili grupę pięciu osób. W kolejnym etapie uczniowie otrzymali zadania przygotowane przez Politechnikę Poznańską i pwn.pl, które musieli rozwiązać. Gotowe rozwiązania były przesyłane do pwn.pl, a tam wyłoniliśmy dziewięć szkół, które przeszły do finału.

W finałowym starciu na uczniów czekały trzy etapy.
- Pierwszy to zadania indywidualne, drugi prezentacja przygotowana przez szkolę - mówi Katarzyna Kosicka. - Trzecim etapem jest przygotowanie przez uczniów ćwiczenie na sondzie.

Etap, w którym uczniowie pokazywali przygotowane przez siebie doświadczenia wzbudzał najwięcej zainteresowania. Wszystko to, było prezentowane na urządzeniu SONDa (Skomputeryzowane Oprzyrządowanie Nowoczesnego Dydaktyka), które wcześniej szkoły otrzymały jako część realizacji "Fizyka jest ciekawa".

Jurorzy, w składzie dr inż. Adam Buczek z Politechniki Poznańskiej, Aleksandra Gołębiewska, Kazimierz Paprzycki z pwn.pl, dr Tomasz Runka oraz dr inż. Marek Nowicki z PP oceniali doświadczenia w skali od 1-10 przy uwzględnieniu oryginalności pomysłu na doświadczeniu, wykonanie, zaprezentowanie i współpracę w zespole.

Wszystkie zadania najlepiej wykonał zespół uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja z Wałbrzycha. W nagrodę uczniowie pojadą na wycieczkę do Wiednia. Szkoła zwycięzców otrzymała również drukarkę. Zaraz za zwycięzcami uplasowały sie szkoły z I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego z Głogowa oraz Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich ze Zgorzelca.

Indywidualnie nagrodzono też Piotra Gruszeckiego z II LO w Wałbrzychu (aparat fotograficzny), Antoniego Kwiatkowskiego z I LO w Głogowie (teleskop) oraz Oskara Słowika z II LO w Wałbrzychu (telefon komórkowy).

Projekt "Fizyka jest ciekawa" rozpoczął się w 2009 roku. Objął 70 liceów z trzech województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Dzięki projektowi, biorące udział w projekcie szkoły otrzymują nowoczesne pomoce dydaktyczne do nauki fizyki oraz co ważne, poprzez przyjazdy wykładowców prowadzących koła fizyczne - wsparcie merytoryczne wyższych uczelni.


VIVE LA FRANCE
czyli malarstwo francuskie z kolekcji galerii
Artykwariat

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto