Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie rynek na Świcie?

Lilia Łada
Lilia Łada
Budynek hotelowo-usługowy, pawilon handlowy i miejsce na ryneczek - tak może wyglądać rejon ulic Świt, Grochowska i Bukowska. Autorami projektu są Sylwia Marczak i Paweł Purzycki.

Zagospodarowanie tego fragmentu Grunwaldu od dawna budziło spore emocje wśród mieszkańców dzielnicy. Plac targowy i położony za nim pawilon "Słoneczko", w którym kiedyś była restauracja, to tereny należące do miasta - jednak można było o nich powiedzieć wszystko, tylko nie to, że były zadbane.

Szczury w pawilonie

O plac targowy dbali kupcy, ale już w pawilonie harcowały szczury. Mimo że handlowcy z rynku przy Świcie kilkakrotnie próbowali go wynająć - ZKZL, który zarządza obiektem, odmawiał. Mieszkańcy podejrzewali, że teren zostanie sprzedany pod biurowce, a ryneczek przejdzie do historii - położenie blisko centrum i dobre połączenia komunikacyjne sprawiają, że teren jest łakomym kąskiem dla deweloperów. W dodatku brakuje tam obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co zazwyczaj pozwala inwestorowi na większą swobodę w realizacji projektu.

Mieszkańcy postanowili walczyć o ryneczek - a przede wszystkim o prawo współdecydowania o tym, co znajdzie się na terenia ich osiedla. Konkurs na projekt zagospodarowania tego terenu jest efektem tej walki, w dodatku zwycięski projekt podoba się wszystkim zainteresowanym: sądowi konkursowemu, radzie osiedla i stowarzyszeniu kupców ze Świtu.

- Ulica Świt charakteryzuje się zabudową przewiewną, przejrzystą i ten projekt ją zachowuje - pokazuje Wojciech Kolesiński, jeden z sędziów. - To jest taka swobodna, wolna przestrzeń, która oddaje ducha tego miejsca. Są tu też zachowane trzy podstawowe elementy: obiekt usługowy na miejscu tego, który już się tam znajduje, budynek od strony ulicy Bukowskiej, wyróżnik tego miejsca, który mógłby pełnić funkcję hotelowe lub usługowe oraz miejsce na ryneczek, o który chodziło mieszkańcom.

Kupcy będą mogli handlować na rynku

Zdaniem Ireneusza Kaczmarka ze Stowarzyszenia Kupców ze Świtu bardzo istotne jest to, że prace przy realizacji projektu będzie można przeprowadzać etapami.
- To znaczy, że będzie zachowana ciągłość handlu - tłumaczy. - Budując ten budynek do Bukowskiej czy remontując pawilon nie trzeba będzie zamykac rynku, a kupcy nie stracą pracy.

Z wyników konkursu jest też zadowolony radny Grzegorz Steczkowski.
- Głównie chodziło tu o ocalenie rynku jako przestrzeni publicznej dla ludzi - mówi. - Ale co ważne, to przy tym projekcie okazało się, że można przygotować taki konkurs, by spełnić oczekiwania lokalnej społeczności i mieć taki efekt, by wszyscy byli zadowoleni. Wybraliśmy projekt nie rewolucyjny, ale też to nie miejsce na rewolucję. Ma być czysto, porządnie i funkcjonalnie.

Niestety, organizacja konkursu i wybranie zwycięskiego projektu nie oznacza, że przy Świcie natychmiast rozpocznie się budowa. Teraz trzeba będzie znaleźć inwestora, któremu projekt spodoba się na tyle, by chciał go zrealizować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto