MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Protest przeciwko budowie masztu telekomunikacyjnego na Górze Moraskiej w Poznaniu

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
To właśnie w ten widok "wpisze się" przyszły maszt telekomunikacyjny.
To właśnie w ten widok "wpisze się" przyszły maszt telekomunikacyjny. Facebook/Paweł Sowa
Operator sieci komórkowej Play, spółka P4, ma w planach postawienie masztu telekomunikacyjnego u podnóża Góry Moraskiej w Poznaniu. Ta decyzja spotkała się z niezadowoleniem mieszkańców, którzy w liczbie 424 osób złożyli specjalną petycję do firmy. Petycję złożył osobiście w warszawskiej siedzibie Play radny miejski Pawła Sowę, wyrażając sprzeciw wobec planowanej inwestycji i podkreślając wartość przyrodniczą oraz krajobrazową terenu.

Play chce postawić maszt telekomunikacyjny na najwyższej górze w Poznaniu

Projekt budowy masztu telekomunikacyjnego przez operatora sieci Play na terenie Poznania wywołał liczne kontrowersje. Góra Moraska, będąca najwyższym naturalnym wzniesieniem w granicach miasta, cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem ze względu na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe. Teren ten, znajdujący się w pobliżu rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko, jest częścią systemu zieleni miasta i jest chroniony przed zabudową usługową oraz przemysłową.

- To cenny teren przyrodniczy i jednocześnie najwyższe naturalne wzniesienie w granicach administracyjnych Poznania. Znajduje się nieopodal otuliny rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko. Stanowi część klinowo-pierścieniowego systemu zieleni miasta. Ma duże walory krajobrazowe, dla których wykluczono na tym obszarze zabudowę usługową i przemysłową, dopuszczając w zapisach studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jedynie zabudowę mieszkaniową jednorodzinną - napisał w petycji radny Paweł Sowa.

Mieszkańcy Poznania, nie zgadzając się na realizację planów budowy masztu przez Play, zdecydowali się na złożenie petycji. Inicjatywa ta, podjęta przez radnego miejskiego Pawła Sowę, zgromadziła 424 podpisy osób sprzeciwiających się inwestycji. Zwrócono uwagę, że teren Góry Moraskiej powinien pozostać chroniony ze względu na jego unikatowe wartości przyrodnicze i krajobrazowe. Mieszkańcy wyrazili również gotowość do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, które mogłyby poprawić dostęp do usług telekomunikacyjnych bez naruszania charakteru tego miejsca.

Czytaj także: Komunalizacji Cegielskiego nie będzie. Ale miasto Poznań będzie miało udział w odbudowie zakładów

- Jestem do państwa dyspozycji, gotów pokazać cenne tereny przyrodnicze Moraska, by zachęcić do ochrony walorów krajobrazowych tej części miasta - zadeklarował w petycji radny Paweł Sowa.

Część mieszkańców sugeruje, że alternatywą dla budowy nowego masztu mogłaby być rozbudowa sieci światłowodowej, która nie wymagałaby ingerencji w krajobraz Góry Moraskiej. Pomimo braku konkretnych propozycji alternatywnych w złożonej petycji, ten głos mieszkańców może stanowić podstawę do dalszych dyskusji na temat przyszłości telekomunikacji w tym rejonie Poznania.

Inwestycja planowana przez Play spotkała się z wyraźnym sprzeciwem społeczności lokalnej, co pokazuje, jak ważne dla mieszkańców jest zachowanie charakteru i wartości naturalnych ich najbliższego otoczenia. Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej jest niezbędny, ale musi być prowadzony z uwzględnieniem głosu społeczności lokalnych i ochrony cennych przyrodniczo obszarów.

Turystyczna Wielkopolska - Powiat czarnkowsko-trzcianecki:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto