Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Benedyktynka produktem tradycyjnym

Lilia Łada
Lilia Łada
Benedyktynka, aromatyczny likier produkowany przez zakon Benedyktynów w Lubiniu w Wielkopolsce, jest na liście produktów tradycyjnych. To kolejna uznana nasza specjalność po rogalach marcińskich, białej wielkopolskiej i kilku innych produktach.

Benedyktynkę wpisano na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa w kategorii napoje (alkoholowe i bezalkoholowe), potwierdzając jej walory jakościowe oraz smakowe. Dzięki temu likier oficjalnie stał się elementem dziedzictwa kulinarnego Wielkopolski.

Klasztor Benedyktynów w Lubiniu niedaleko Kościana jest jedynym miejscem w Polsce, w którym powstaje Benedyktynka o oryginalnej recepturze. Według tradycji tutaj swoją kronikę pisał Gall Anonim, a mnich lubiński Maciej w 1257 roku po raz pierwszy użył pojęcia Polonia Maior, nadając naszemu regionowi nazwę Wielkopolska.

Polska Benedyktynka powstaje według unikalnej, znanej jedynie dwóm braciom receptury w oparciu o XVI-wieczne benedyktyńskie zapisy. Początki likieru sięgają 1510 roku, kiedy to włoski mnich Bernardo Vincelli sporządził wyjątkową miksturę z rumu, ziół i korzeni. Powstający w Wielkopolsce oliwkowo-miodowy trunek, owoc wielowiekowej tradycji klasztornej jest udoskonaloną wersją tamtej szlachetnej nalewki.

– Benedyktynkę sporządzamy na bazie starannie dobranej i sprawdzonej kompozycji 21 ziół. Likier poprawia nastrój i samopoczucie, dając przy tym niezapomniane wrażenia smakowe. Doskonale wpływa na przemianę materii, uspokaja i reguluje sen - podkreśla ojciec Patryk Ostrzyżek, odpowiedzialny w klasztorze za nalewkę. - Wielu smakoszy stosuje Benedyktynkę także jako szlachetny dodatek do deserów, drinków, koktajli, potraw, kawy czy herbaty.

Lista produktów tradycyjnych obejmuje wyroby, których specyficzny charakter wynika z tradycyjnych metod produkcji wykorzystywanych od co najmniej 25 lat.
Podstawą rejestracji jest tradycja wytwarzania i szczególna oraz niepowtarzalna jakość związana z historycznie ugruntowanymi przepisami, które gwarantują wysoką jakość otrzymanego produktu. Każde województwo może poszczycić się wyjątkowymi produktami. Wielkopolska chwali się Benedyktynką.

Przeczytaj także:
Brazylijczycy zakochali się w Poznaniu

Urzekła ich msza w Farze, zachwycił smak Benedyktynki i kiełbasy na Polagrze - ekipa brazylijskiej telewizji, która przyjechała do Poznania kręcić film, zakochała się w stolicy Wielkopolski!

Benedyktynka? Tylko z Wielkopolski

Jest niezwykle aromatyczna, ma lecznicze właściwości, doskonale nadaje się jako dodatek do dań, no i można ją pić przy każdej okazji. Benedyktyni z Lubinia promują na kiermaszu "Smaki Regionów" wielkopolską Benedyktynkę.

Mój Modny Poznań

serwis specjalny
7 CUDÓW POZNANIA

Weź udział w plebiscycie
KONKURSY MM POZNAŃ

sprawdź co możesz wygrać
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto