18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Mokrą: szczątki historycznej tankietki w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Maciej Boruń
Szczątki tankietki spod Mokrej
Szczątki tankietki spod Mokrej Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu
Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, dzięki współpracy z fundacją "Było… nie minęło” redaktora Adama Sikorskiego, wzbogaciło się o szczątki tankietki TKS spod Mokrej. Bitwa pod Mokrą to jedna z najpiękniejszych kart września 1939 roku. Zobacz zdjęcia!

Mimo, iż w Polsce mamy już kilka tankietek (cztery tankietki TK-S, tankietkę TK-3 i 2 ciągniki C2P ) prawie wszystkie zostały sprowadzone zza granicy i wrześniowa historia wojenna żadnej z nich nie jest znana.

W przypadku znaleziska spod Mokrej już na dzień dzisiejszy wiemy dość dużo o losach pojazdu, a badania historyków dopiero się rozpoczęły …

Zobacz też: Bitwa pod Mokrą odtworzona w Wieluniu [ZDJĘCIA]

Bitwa pod Mokrą: 21 dywizjon pancerny
Szczątki tankietki, która brała udział w bitwie pod Mokrą, pochodzą z pojazdu, należącego do 21 dywizjonu pancernego, dowodzonego przez majora Stanisława Glińskiego.

Dywizjon został zmobilizowany w połowie sierpnia 1939 przez 12 Batalion Pancerny w Łucku dla Wołyńskiej Brygady Kawalerii.

21 dywizjon pancerny wraz z całą Brygadą wszedł do walki już 1 września w słynnej Bitwie pod Mokrą, opóźniając posuwanie się nieprzyjaciela i skutecznie kontratakując w kluczowych momentach bitwy.

Bitwa pod Mokrą: odwrót tankietek
W trakcie odwrotu spod Mokrej, jedna z 13 tankietek ugrzęzła przy próbie pokonania starorzecza rzeczki Kocinka (Czarna Oksza ). Aby nie dostała się w ręce wroga, załoga wysadziła na wpół zatopiony pojazd ..

Zobacz też: Bitwa pod Mokrą - Władysław Erhardt nie żyje. Był jednym z ostatnich ułanów

Bitwa pod Mokrą: cenne znalezisko
W pod koniec sierpnia tego roku, podczas budowy drogi w okolicach Mokrej, na głębokości 1,5 do 2 metrów, drogowcy natrafili na szczątki tankietki. Pan Krzysztof Rakus, jeden z pracowników firmy remontującej drogę, zabezpieczył znalezisko. Z pomocą kolegów pan Krzysztof poprawnie identyfikował szczątki tankietki, a znalezisku został poinformowany redaktor Adam Sikorski.

Podczas ostatniej wizyty w Muzeum Broni Pancernej odbyło się oficjalne przekazanie szczątków TK-S przez fundację „Było… nie minęło”. Ustalono przy tym także, że ze względu na przeogromną wartość historyczną pozyskanych elementów, części te nie zostaną wykorzystane do rekonstrukcji odbudowywanego w MBPanc TK-Sa ( z Norwegii ), ale będę eksponowane oddzielnie.

Chcielibyśmy podziękować pan Krzysztofowi Rakusowi oraz fundacji „Było… nie minęło” z Adamem na czele za bezcenny dar !!

Skomentuj:

Bitwa pod Mokrą: szczątki historycznej tankietki w Poznaniu [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto